2020 emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri 02 kasım 2020 başlıyor! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

2020 emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri 02 kasım 2020 başlıyor!

GoogleNews Abone ol
2020 emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri 02 kasım 2020 başlıyor!
Bu haber 01 Kasım 2020 - 16:35 'de eklendi

2020 yılı emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri yarın 02 kasım 2020 başlıyor. Vergi mükellefleri, Kasım ayı sonuna kadar ödemelerini yapabilecek. Ödemesini geciktirene ise ceza uygulanıyor.

Türkiye sınırları içerisinde gayrimenkul sahibi olanların mükellef olduğu emlak vergisinde, ödemeler her yıl iki eşit taksit halinde yapılıyor. Emlak vergisi kapsamında konut, arsa, tarla, arazi gibi gayrimenkuller yer alıyor.

EMLAK VERGİSİ NASIL HESAPLANIYOR?

Takdir komisyonları tarafından 4 yılda bir hesaplanan emlak değerleri, 2021 yılında yeniden hesaplanacak. Bu sistemde ara yıllarda belirlenen rakama yeniden değerleme oranı ekleniyor. Yeniden değerleme oranı 2020 yılında yüzde 22.58 oldu. Yeniden değerleme oranı üzerinde konut değerinin binde 2’si alınarak emlak vergisi hesaplaması yapılıyor.

EMLAK VERGİSİ NEREDE ÖDENECEK?

Bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle online ödemeler daha çok tercih edilir oldu. Emlak vergisi de tıpkı diğer birçok vergi türünde olduğu gibi online olarak ödenebiliyor. Vergi mükellefleri, bankaların mobil uygulamaları veya internet bankacılığı sistemi üzerinden ödemelerini yapabiliyor.

Emlak vergisi sorgulama sayfasına e-Devlet aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmetinden ulaşılıyor.

Emlak vergisi ödemelerini geciktirenlere ise cezai işlem uygulanıyor. Vergi dönemini geçirenlere her ay içi yüzde 2 oranında gecikme zammı uygulanacak.

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEYECEK?

Birçok vergi türünde olduğu gibi emlak vergisinde de muafiyet şartları bulunuyor. Buna göre; emekliler, gaziler, engelliler, hiçbir geliri olmayanlar, dul ve yetimler emlak vergisinden muaf tutuluyor. Bu grupta olanlar, gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye başvuruda bulunularak emlak vergisi ödemesinden muaf olabilir.

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER