Ankara'nın Altındağ ilçesinde bir mahalle daha dönüşüme alınıyor. İşte proje detayları | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bir mahalle daha dönüşüme alınıyor. İşte proje detayları

GoogleNews Abone ol
Ankara’nın Altındağ ilçesinde bir mahalle daha dönüşüme alınıyor. İşte proje detayları
Bu haber 12 Kasım 2020 - 12:38 'de eklendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde belediyeler, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) veya müteahhitler tarafından sürdürülen kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları, doğal afetlere karşı güvenli ve modern yaşam alanları doğuruyor.

Kentsel dönüşümle özellikle büyük şehirlerdeki çarpık kentleşmenin de kökü kazılıyor.

Ankara’nın kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandığı Altındağ ilçesinde yeni bir proje başlıyor. Aktaş Mahallesi’nde yürütülecek dönüşüm çalışmasını TOKİ üstlendi.

500 GÜNDE DÖNÜŞÜM TAMAMLANACAK

TOKİ Altındağ Aktaş Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi‘nin ihalesi yapıldı. Proje kapsamında 357 adet konut ve 42 adet dükkan hayata geçirilecek. Ayrıca bölgede alt yapı ve çevre düzenlemesi işleri de yapılacak.

Projede inşaat çalışmaların ihaleyi kazanan firmaya yer tesliminin yapılmasının ardından başlaması bekleniyor. Bu sürecin kısa sürede tamamlanması öngörülüyor.

İhaleyi kazanan firma, yer tesliminden itibaren 500 gün içerisinde projeyi tamamlamakla yükümlü durumda. Yer teslimi ise sözleşmenin imzalanmasından sonra 10 gün içerisinde yapılacak.

ESKİ MAHALLE KÜLTÜRÜ HAYAT BULACAK

TOKİ tarafından Altındağ Aktaş Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ne dair yapılan bilgilendirmede, bölgede yerel dokuya uygun konseptli, cephe detaylarına yer verilen binalar yükseleceği belirtildi. Blokların oluşturulmasında ayrıca iklimsel veriler ve geleneksel malzemelere ağırlık verileceği kaydedildi.

Yatay mimarili ve az katlı oluşturulacak yaşam alanında bölge sakinlerine doğal afetlere karşı güvenli, modern ve özlenen mahalle kültürünün yaşanacağı konutlar sunulacak. Öte yandan nitelikli bir sosyal hayatın oluşturulması adına sosyal donatılar da hayata geçirilecek.

Planlanan projeden bazı görseller şu şekilde:

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER