Avcılar ve Silivri'de her 5 binadan 1'i yıkılacak! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Avcılar ve Silivri’de her 5 binadan 1’i yıkılacak!

GoogleNews Abone ol
Avcılar ve Silivri’de her 5 binadan 1’i yıkılacak!
Bu haber 09 Kasım 2020 - 13:05 'de eklendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bir süre önce İstanbul’da deprem riskli yüksek ilçelerden başlayarak tarama çalışmaları başlatmıştı.

Tüm ilçelerde uygulanacak çalışma ile riskli binalar tespit edilecek ve deprem tehlikesine karşı dönüşüm çalışmaları hızlanacak.

İstanbul’da olası depreme karşı riskli olarak gösterilen Avcılar ve Silivri ilçelerinde tarama çalışmaları sürüyor. Milliyet’te yer alan habere göre, İBB Deprem Risk Yönetimi Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, Avcılar ve Silivri ilçelerinde 2000’den önce yapılmış 500 konutun yapı tespit taramasından geçtiğini belirterek analiz maçlı yapılan tarama çalışmasında binaların yüzde 20’sinin risk barındırdığının tespit edildiği bilgisini aktardı.

790 BİN BİNA TARANACAK

Söz konusu çalışma kapsamında 39 ilçede 790 bin binada yapı tespit taraması yapacaklarını belirten Tayfun Kahraman, “Amacımız görev süremiz boyunca 39 ilçeyi bitirmek. Şu an Avcılar Denizköşkler ve Silivri Merkez Mahallesi’nde 17 Ağustos depreminden önce yapılmış binaları tarıyoruz. Bu binalar potansiyel olarak risk barındırıyorlar. Biz binalara girerek hızlı tarama yöntemleriyle risk olasılıklarını ortaya çıkarıyoruz. Çok riskli yapılar elbette yıkılıp yeniden yapılmak zorunda. Bazı binalar gerçekten ayakta zor duruyor şekilde çıkıyor. Bazıları güçlendirilebilir durumda. Yenileme ve güçlendirme modelleri üzerindeki çalışmalar devam ettiği için sonuçları şu an vatandaşlarımızla paylaşmıyoruz. Bunlar tamamlandığında halkımızla paylaşacağız” diye konuştu.

AFET ÖNCELİKLİ DÖNÜŞÜM

İstanbul’da afet öncelikli kentsel dönüşüm modelinin kurgulandığından bahseden Kahraman, “Bugün İzmir’de yaşadığımız deprem İstanbul’da çok daha büyük bir boyutta olacak. Kendi verilerimizle analiz yapıyoruz. Bu deprem yönetmeliğine tabi bir çalışma değil. Analiz çalışmasının sonucunda bazen parsel bazında bazen de alansal olarak müdahale etmemiz gereken alanları ortaya çıkarıyoruz. Ve vatandaşlarımızı bu konuda uyaracağız” şeklinde konuştu.

Tarama çalışmasının belediye tarafından ücretsiz yapıldığının altını çizen Kahraman, bazı vatandaşların evlerinin ağır hasarlı olması halinde yıkım kararı çıkması endişesiyle tarama yaptırmadığına dikkat çekti.

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER