Bina Yöneticisi Kaloriferleri Keyfi Olarak Yakıyorsa Ne Yapabilirim? | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Bina Yöneticisi Kaloriferleri Keyfi Olarak Yakıyorsa Ne Yapabilirim?

GoogleNews Abone ol
Bina Yöneticisi Kaloriferleri Keyfi Olarak Yakıyorsa Ne Yapabilirim?
Bu haber 21 Kasım 2020 - 9:30 'de eklendi

Kalorifer yakma süresi veya dış ortam sıcaklığı olarak illerde bulunan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından belirlenir. Ve belirlenen bu karara o ilde bulunan tüm apartman yöneticileri uymak zorundadır.

Örneğin; Ankara ili için 2019 yılında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararına göre özetle “15 Ekim 2019 tarihinden itibaren dış ortam sıcaklığının 15 derecenin altına düştüğü süregelen (ardışık) günlerde merkezi ısıtmalı bina ve sitelerde ikamet eden herhangi birinin talebi üzerine kalorifer yakılmasına… ” diye devam etmektedir.

Yani yönetici belirtilen gün sonrasında belirtilen sıcaklık oluşmuş ve kaloriferin yakılması için bir talep geldi ise kaloriferleri yakmak zorundadır.

Burada binada oturan kişilerin çoğunluğu aranmaz. Mesela 10 kişilik bir daire de yine şartlar oluşmuş ve bir kişi kaloriferler yakılsın 9 kişi yakılmasın dese bile yönetici kaloriferi yakmalıdır…

Yönetici kaloriferleri yakmıyor ve yakmamakta diretiyor ise yapmanız gereken bağlı bulunduğunuz ilin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararına bakmanız gerekmektedir. 

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kalorifer yakılması için genellikle gün ve sıcaklık belirtir.

Belirtilen bu şartlar oluşmuş ise yöneticinize bu kararın bir çıktısını alarak verebilir veya apartmanın panosuna asabilirsiniz.

Daha olmadı yöneticinize elinizdeki İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararına istinaden bir ihtarname yazabilir ve hale yakmaz ise mahkemeye başvurabilirsiniz.

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER