Deprem riski taşıyan Aydın'da hazırlık çalışmaları hız kazandı | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Deprem riski taşıyan Aydın’da hazırlık çalışmaları hız kazandı

GoogleNews Abone ol
Deprem riski taşıyan Aydın’da hazırlık çalışmaları hız kazandı
Bu haber 14 Kasım 2020 - 9:30 'de eklendi

30 Ekim günü Ege Denizi’nde meydana gelen deprem başta İzmir olmak üzere Aydın’da da şiddetli bir şekilde hissedilmişti. Uzmanlar, Aydın şehrini de deprem tehlikesine karşı riskli olarak gösteriyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, şehrin genelinde risk yapıları belirlemek ve yapıları güçlendirme adına çalışma başlattı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın genelinde yapıların olası bir depreme karşı daha da güvenli hale getirilmesini sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi.

İNCELEMELER BAŞLADI

Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde kabul edilen karar sonrasında 90’lı yıllardan itibaren uygulanan ve deprem güvenliği açısından risk oluşturan giriş katı otopark olan, açık kolonlar üzerine oturan binaların inşa edilmesine izin verilmeyecek.

Aynı zamanda gerekli izinlerin alınmasıyla birlikte halihazırda zemin katları otopark olarak inşa edilmiş izinli yapılarda da yapıyı güçlendirecek dış duvar veya ara bölme duvar yapılabileceği belirtildi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı ile İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı ekiplerinin şehrin genelinde imalat sonrası yapıların güvenliğini tehdit edebilecek herhangi bir müdahalede bulunulup bulunulmadığıyla ilgili incelemeler sürdürdüğü belirtildi.

Yapılan incelemeler sonrasında vatandaşlara yapılarını güçlendirmeleri adına Aydın Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü desteği sağlamaya devam edileceği kaydedildi.

KUŞADASI’NDA 17 BİNA HASAR GÖRDÜ

30 Ekim Ege Denizi Depremi, Aydın’da en fazla hasarı Kuşadası’na verdi. Kuşadası Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan incelemeler sonrasında ilçede 17 binanın ağır hasarlı olduğu belirlendi.

Yapılan bilgilendirmede, ağır hasarlı binaların boşaltıldığı belirtilirken ilçe genelinde 269’u konut, 42’si ticarethane, 2’si depo ve biri de okul olmak üzere 314 binanın orta hasarlı olduğu belirlendi.

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER