Deprem ülkesi olan Türkiye'de sağlam binalarda hayat sürmek büyük önem taşıyor. | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Deprem ülkesi olan Türkiye’de sağlam binalarda hayat sürmek büyük önem taşıyor.

GoogleNews Abone ol
Deprem ülkesi olan Türkiye’de sağlam binalarda hayat sürmek büyük önem taşıyor.
Bu haber 07 Kasım 2020 - 8:00 'de eklendi

Geçtiğimiz hafta İzmir’de yaşanan deprem sonrası tüm Türkiye yasa boğulurken ülkemizin deprem ülkesi olduğu gerçeği bir kez daha akıllara geldi.

Deprem kuşağında yer alan şehirlerde sağlam binalarda yaşam sürmek büyük önem taşıyor. Zira özellikle büyük şehirlerde riskli bina sayısında fazlalık dikkat çekiyor. Binaların deprem karşısında dayanıklılığını simgelemesi adına etiket sisteminin kullanılmaya başlanması önerildi.

AA’nın aktardığı habere göre, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, asansörlere verilen renkli etiket uygulamasının binalarda da kullanılabileceği fikrini ortaya attı.

“BÜTÜN BİNALARIN TESTİ YAPILACAK”

Asansörlerde verilen ve yapının sağlamlığını gösteren kırmızı, mavi ve yeşil etiket sisteminden bahseden Yorgancılar, “Tıpkı asansörlerde olduğu gibi binalara da kırmızı, mavi ve yeşil etikler verilirse insanlar binalarının durumunu öğrenmiş olur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yerel yönetimler bu işi beraber yapacak.1992’den önceki deprem yönetmeliği ile şimdiki farklı. Dolasıyla bütün binalara girilip o binaların testleri yapılacak. Binalara ‘oturulur, oturulamaz, güçlendirerek oturulması gerekir’ gibi kararlar verildikten sonra uygulamaya geçecek. Asansörlerdeki gibi bina girişindeki etiketten vatandaş, ‘bu binaya girilemez veya güçlü değil’ diye anlayacak” ifadelerini kullandı.

“KIRMIZI ETİKETLİ BİNALAR MÜHÜRLENEBİLİR”

Binalarda uygulanması önerilen etiket sistemi hakkında düşüncesini dile getiren İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt ise EBSO Başkanı Yorgancılar’ın tavsiyesini sonuna kadar desteklediğini açıkladı.

Asansörlerde yönetmeliğe uymayanların mühürlendiğini anımsatan Küçükkurt, “Etiketi kırmızı olan bina asansörlerde olduğu gibi mühürlensin. Buna çalışılmalı. İnsan canı bu kadar ucuz olmamalı. Çok basit bir şey bu. Küçük bir hamleyle olası depremlerde yüzlerce, hatta binlerce insanın hayatını kurtarabiliriz” şeklinde konuştu.

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER