Depremin vurduğu İzmir'de bilanço belli oldu. Şehirde tarihin en büyük dönüşümü başladı. | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Depremin vurduğu İzmir’de bilanço belli oldu. Şehirde tarihin en büyük dönüşümü başladı.

GoogleNews Abone ol
Depremin vurduğu İzmir’de bilanço belli oldu. Şehirde tarihin en büyük dönüşümü başladı.
Bu haber 12 Kasım 2020 - 8:30 'de eklendi

30 Ekim günü Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında İzmir’de 115 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Birçok ilçede yıkımlar meydana gelirken deprem sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri, şehirde geniş kapsamlı hasar tespit çalışmasını başlattı.

AA’nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şehirde yürütülen son çalışmalar hakkında bilgiler verdi. 6 bin 500 personel ve 927 araçla çalışmaları sürdürdüklerini belirten Bakan Kurum, “Dün itibarıyla bize gelen, bildirilen tüm hasar tespit çalışmaları tamamlanmış durumdadır. Bayraklı ve Bornova ilçelerimizin tamamında ihbar gelsin gelmesin bütün binalara bakılmış, diğer alanlarda da kaymakamlarımız ve muhtarlarla görüşmek suretiyle gelen tüm hasarlar mahalle mahalle tespitler yapılmıştır” diye konuştu.

511 BİNA ORTA HASARLI

Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasıyla ortaya çıkan bilançoyu aktaran Bakan Kurum, “Bugüne kadar 109 bin 921 binada 586 bin bağımsız bölümde hasar tespit çalışması tamamlanmıştır. Bu çerçevede ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık bina sayımız 506’ya, 4 bin 239 bağımsız bölüme ulaşmıştır. 5 bin 119 binamız az hasarlı, 511 binamız da orta hasarlıdır” ifadelerini kullandı.

İZMİR TARİHİNİN EN BÜYÜK DÖNÜŞÜMÜ

Depremden sonra İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projesinin başlattıklarını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Buna ilişkin yerinde 1750, rezerv alanında yaklaşık 3 bin 250 konut, toplamda 5 bin konutu projelendirdik. Söz verdiğimiz gibi 1 ay içerisinde başlayacağımızı, 1 yıl içerisinde bitireceğimizi ifade etmiştik. Bu çerçevede çalışmalarımız süratli bir şekilde devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Dönüşüm noktasında vatandaşların ihtiyacını giderecek çalışmaları da başlattıklarından bahseden Bakan Kurum, “Bakanlığımız nerede vatandaşımızın ihtiyacı varsa o alanları kentsel dönüşüm alanı ilan ederek, bu süreçte vatandaşımıza taşınma ve kira yardımı, yapım desteği, maddi ve teknik her türlü desteği vermek suretiyle İzmir’imizin yanında olmaya devam edecek” diye konuştu.

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER