İlginç ama gerçek: Atletler Neden Saat Yönünün Aksine Koşar biliyor musunuz! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

İlginç ama gerçek: Atletler Neden Saat Yönünün Aksine Koşar biliyor musunuz!

GoogleNews Abone ol
İlginç ama gerçek: Atletler Neden Saat Yönünün Aksine Koşar biliyor musunuz!
Bu haber 19 Kasım 2020 - 22:35 'de eklendi

Merak edilen Çok İlginç bilgiler: Atletler Neden Saat Yönünün Aksine Koşar biliyor musunuz?

Günlük hayatta hep merak ettiğimiz, acaba “Ne? Neden? Nasıl? Nerede? Ne Zaman? Kim?” sorularını pek çok konu için sormuşuzdur.
Gelin bu soruların cevaplarını bilimsel bir yaklaşımla hep birlikte izleyerek öğrenelim.

Atletlerin saat yönünün tersine koştuğunu biliyor muydunuz? Peki ama neden bu şekilde koşuyorlar, işte cevabı…

Atletizm, bir pistte yapılan dünyanın en eski sporu ve diğer sporların temelidir.  İlk koşu yarışı Milattan Önce 3.800 yılında Mısır’da düzenlenmiştir. En ünlü atletizm yarışması ise Eski Yunanistan’da gerçekleştirilen Olimpiyat Oyunları’dır.  Pekiyi, atletler neden saat yönünün tersine koşar, hiç düşünmüş müydünüz?  Sorunun yanıtını siz de oldukça mantıklı bulacaksınız.

İnsanların çoğu sağlak olduğu için atletlerin koşacağı pistler de sağlaklara göre düzenlenmiştir.  Sağ ellerini kullanan insanların sağ ayakları da daha güçlüdür.  Bu yüzden atletler sola kavis vererek koştuklarında sağ ayakları dışarıda kalır ve kısa mesafeli koşularda da içe meyilli koşan atletler sağ ayaklarına daha çok güç bindiğinden sola doğru daha rahat koşabilmektedir. Fakat bu düzenlemenin bir sakıncası vardır o da 400 metre kısa mesafe koşularında bu durum sağlaklara kolaylık sağlarken solakların ise koşuyu kazanma şansını azaltabilir.

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER