İlginç ama gerçek: Hayvanlar Konuşmadan Nasıl İletişim Kurarlar biliyor musunuz! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

İlginç ama gerçek: Hayvanlar Konuşmadan Nasıl İletişim Kurarlar biliyor musunuz!

GoogleNews Abone ol
İlginç ama gerçek: Hayvanlar Konuşmadan Nasıl İletişim Kurarlar biliyor musunuz!
Bu haber 10 Kasım 2020 - 12:40 'de eklendi

Merak edilen Çok İlginç bilgiler: Hayvanlar Konuşmadan Nasıl İletişim Kurarlar biliyor musunuz?

Günlük hayatta hep merak ettiğimiz, acaba “Ne? Neden? Nasıl? Nerede? Ne Zaman? Kim?” sorularını pek çok konu için sormuşuzdur.
Gelin bu soruların cevaplarını bilimsel bir yaklaşımla hep birlikte izleyerek öğrenelim.

Hayvanlar da Birbiriyle İletişim Kurar

Birçok havyanın birbirleriyle iletişim kurduklarını biliyoruz. Hatta bazıları öğrenme konusunda bizleri oldukça şaşırtıyor. Alet kullanabilenlerden kabile halinde yaşayabilenlere kadar tüm hayvanlar keşfedilmeyi beklenen binlerce özellikle donatılmış vaziyette.

İnsanoğlu kendi arasında iletişim yöntemlerini geliştirerek aklını kullanmayı öğrendi. Farklı dilleri kullanıyor olmasınından kaynaklı doğan problemleri simultane tercüme gibi tercüme çeşitleri ile ortadan kaldırır hale geldi. Hatta aralarındaki iletişim farklarını yaptığı programlar sayesinde makine çevirisi haline getirdi.

Eski bilgileri muhafaza edip üzerine ekleyebilmek bizleri farklı kılıyor gibi gözükse de dolaylı olarak tüm canlılar bunu yapabilmektedir. Çünkü üreme, avlanma, barınma gibi temel ihtiyaçlar geçmişte genlere kodlanmış bilgiler sayesinde yeni canlılara aktarılmaktadır. Sadece insan değil tüm canlılar böyle yapmaktadır.

İşte iletişim konusunda gelişmiş olan hayvan türleri.

Yunuslar


Bu özel canlılardan biri de yunuslar. Uzun zamandır zekalarının gelişmiş olduklarının farkındayız. Öğrenebilme konusunda oldukça iyiler. Hatta öyle ki aynaya baktıklarında karşılarındakinin kendileri olduğu anlayabiliyorlar. Çoğu hayvan aynada karşılaştığı canlının bir başka hayvan olduğunu zanneder. Fakat yunuslar bu ayrımı yapabilmektedir. Hatta insandan sonra en büyük beyne sahip canlılardır da diyebiliriz.

Her yunus farklı bir ses tonuna sahiptir. Birbirleriyle iletişim kurabilmek için seslerini taklit ederler ve topluluk halinde dolaşmaktadırlar. Aynı zamanda gönderdikleri titreşimli ses dalgaları sayesinde bulundukları bölgenin haritasını çıkarabilirler günümüz sonar tarayıcıları bu özellikten esinlenerek yapılmıştır.

Şempanzeler


Önceden insandan sonra en akıllı hayvan oldukları düşünülürdü fakat yunuslar üzerine araştırmaların artması popülerliklerini kaybetmelerine neden olsa da şempanzeler zekaları ile bizleri hayrete düşürüyorlar. Özellikle kullandıkları jest ve mimikler ile insanları andırmaktadırlar. Sadece ses ve mimikleri ile değil alet kullanma konusunda da oldukça başarılıdırlar.

Goriller

İnsanla en etkili iletişim kuran hayvanlardandır. İletişim kurmak için eğitilebilirler. Örneğin Koko adında bir goril yaklaşık 1000 kadar işareti anlayabiliyor ve cevap verebiliyor. Hatta bazen insanlara iklim değişikliği hakkında mesaj bile gönderebiliyor. Dünya üzerindeki en zeki hayvan diyebiliriz onun için. Yani genel olarak goriller öğrenme kapasitesi oldukça yüksek hayvanlardır.

Filler


Filler birbirleriyle iletişim kurabilmek için düşük frekanstaki sesleri kullanırlar. İnsanın duyabileceğinden daha düşük frekanslardaki sesleri algılayabildiklerinden dolayı etrafta olan biteni ayaklarını yere vurarak anlattıkları bilinmektedir. Aynı zamanda duygusal zekaya sahiptirler yas tutma yardımlaşma gibi güdülere sahip oldukları bilinmektedir.

İnsanlar ve Hayvanların İletişimi Konusunda Gelişen Teknolojiler
İletişim tüm insanlık için en önemli faaliyettir. Birbirinden habersiz olan topluluklar kendilerine özel bir takım diller oluşturmuşlardır. Fakat günümüzde sınırların ortadan kalmasıyla artık daha fazla ortak dil üzerinde anlaşma yoluna gidilmektedir. Henüz yaşadığı çevredeki canlıların nasıl haberleştiğini yeni yeni öğrenmekteyiz. Gelişen teknoloji, hayvanlar ve insanlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için çalışmakta.

İnsanlar ve hayvanlar arasındaki iletişimi güçlendirmek amacıyla gelişen teknolojiye “Animal Translate” denmektedir. Kim bilir belki gelecekte hayvanlarla konuşabilir, ekonomik krizler üzerine tartışmalara girebiliriz.

Sonuç

Tüm canlılar bir şekilde iletişime girmek durumundadır. Bunu en temel ihtiyaçlarını gidermek için veya daha karmaşık problemleri çözebilmek için kullanmaktayız. Hayvanların kendi aralarında karmaşık biçimlerde konuştukları bilinmektedir. Biz en zeki varlıklar olarak bu iletişim sürecini daha yeni anlamaktayız. Zeka olarak bizden oldukça düşük seviyedeki canlıları anlamak bu kadar zor iken bizden daha gelişmiş zeka karşısında şansımız ne kadar yüksek olurdu?

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER