İlginç ama gerçek: S O S Nedir biliyor musunuz! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

İlginç ama gerçek: S O S Nedir biliyor musunuz!

GoogleNews Abone ol
İlginç ama gerçek: S O S Nedir biliyor musunuz!
Bu haber 11 Kasım 2020 - 0:22 'de eklendi

Merak edilen Çok İlginç bilgiler: S O S Nedir biliyor musunuz?

Günlük hayatta hep merak ettiğimiz, acaba “Ne? Neden? Nasıl? Nerede? Ne Zaman? Kim?” sorularını pek çok konu için sormuşuzdur.
Gelin bu soruların cevaplarını bilimsel bir yaklaşımla hep birlikte izleyerek öğrenelim.

İlginç ama gerçek: S O S Nedir biliyor musunuz!
İlginç ama gerçek: S O S Nedir biliyor musunuz!

Nedir bu S.O.S.?

s.o.s. açılımının kesinlikle “save our souls” olmama ihtimali varmış. bunun üzerine şaşkınlıktan küçük dilin yutulma noktasına gelmesi ufkunuzu açabilir.

ancak; soul kelime anlamı ile ruh demek olmakla birlikte, burada “canımızı kurtarın” kapsamında “can” olarak kullanılmıştır. 

belki biraz zorlama gibi görülebilir. ancak burada amaç mors alfabesinde ” …—… ” şeklinde kolay hatırlanacak ve kolay yazılacak harflerin belirlenmesi amacıyla s.o.s. denmiştir. böylece ufuk iki-üç katına çıkar.

“…—…” şekli, bir amatör için bile kolayca anlaşılabilir ve kullanılabilir olması sebebiyle seçilmiştir. kodun 3 ayrı sinyal gibi gönderilmesi yerine tek bir harfmiş gibi gönderilmesi de kısaltma olmadığının göstergesidir. 

bu arada bir şey ifade edip etmemesi önemliyse, bir de şuna bakalım:

uluslararası havacılık ve denizcilik terimleri içerisinde “imdat” mesajları, eğer mors dışında başka bir şey ile veriliyorsa “mayday-mayday-mayday” şeklinde verilir. 

Mayday nedir peki?

fransızca “bana yardım et” anlamına gelen “venez m’aider” deki “m’aider” kelimesinden türetilmiş imdat çağrı sinyali. kökeni fransızca olmasına rağmen fransızlar amerikalı ve ingilizlerden farklı olarak çok acil durumlarda bu kelimeyi kullanmazlar. “au secours!” veya “à l’aide!” derler.

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER