İstanbul'da 72 bin bina yenileniyor | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

İstanbul’da 72 bin bina yenileniyor

GoogleNews Abone ol
İstanbul’da 72 bin bina yenileniyor
Bu haber 21 Kasım 2020 - 13:32 'de eklendi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bakanlığın 2021 yılı bütçesiyle ilgili milletvekillerinin soru ve eleştirilerini cevapladı.

AA’nın aktardığı habere göre, deprem vergileriyle ilgili konuşan Bakan Kurum, “Devletimiz 17 yılda 147 milyar lira deprem vergisi toplamıştır. Bu toplanan vergilerin 8 katını yani 1,21 trilyon lirayı deprem bölgelerine ve depremzede vatandaşlarımıza harcamıştır.

Bu kadar para yalnızca depremin yaşandığı yerlerde mi harcanmıştır? Hayır, sadece deprem bölgelerinde değil. Deprem öncesinde hazırlık için devletimiz gitmiş, tüm Türkiye’yi kapsayan hazırlık, güçlendirme ve önleme çalışmaları yapmıştır. Riskli görülen binlerce kamu binası depreme karşı güçlendirilmiştir” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’UN HER İLÇESİNDE ÇALIŞMA VAR

2012 yılında kentsel dönüşüm seferberliğinin İstanbul’dan başlatıldığını hatırlatan Bakan Kurum, “O günden bu güne 59 ilde 568 bin bağımsız bölümün bulunduğu 269 riskli alanda çalışmalara başladık. 81 ilde riskli 690 bin konut ve iş yerini yenileme çalışmalarını başlattık ve bu kapsamda riski alanlarda ve yapılarda yer alan 677 bin konut ve iş yerinin yıkım işlemlerini tamamladık” diye konuştu.

İstanbul’da olası depreme karşı hazırlıkların sürdüğünü kaydeden Bakan Kurum, “Bu kapsamda 72 bin binayı, yani 370 bin bağımsız birimi riskli yapı statüsünde yeniliyoruz. Bugün hemen hemen İstanbul’umuzun her ilçesinde yeni konutlar, yeni iş yerleri yapıyoruz. Bu kapsamda son 8 ayda Kağıthane’de, Üsküdar’da, Zeytinburnu’nda, Gaziosmanpaşa’da, Beyoğlu’nda, Kartal’da, Esenler’de 10 bin konutun temellerini attık” şeklinde konuştu.

6 MİLYON KONUT DENETLENDİ

Bakanlığın kentsel dönüşümün yanı sıra yapı denetim çalışmalarını da sürdürdüğünü belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “1 milyon 500 bin bağımsız bölümde ikamet eden 6 milyon vatandaşımızın can güvenliğini teminat altına alacak dönüşüm çalışmalarımız devam etmektedir.

Yapı denetim sistemimizle 2001 yılı itibarıyla 798 bin binamızda 6,1 milyon konutumuzun denetimini tamamladık ve yapmış olduğumuz bu denetimlerle yapıların yüzde 40’ını depreme karşı teminat altına aldık. 24 milyon vatandaşımızın depreme karşı sağlam, güvenli konutlarda oturmasını sağladık. Halen devam eden 400 bin binanın denetimi de sürmektedir” ifadelerini kullandı.

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER