İzmir depremi sonrası uzmanlar yıkımları değerlendirdi. | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

İzmir depremi sonrası uzmanlar yıkımları değerlendirdi.

GoogleNews Abone ol
İzmir depremi sonrası uzmanlar yıkımları değerlendirdi.
Bu haber 01 Kasım 2020 - 8:00 'de eklendi

Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem, İzmir’in birçok ilçesinde yıkıma yol açtı. İzmir genelinde 17 binanın yıkıldığı belirtildi. Ayrıca yıkım tehlikesi yaşayan binaların da olduğu belirtildi.

Hürriyet’te yer alan habere göre, İzmir’de deprem sonrası yıkılan binaların ilk bilgilere göre 1999 Marmara Depremi öncesindeki deprem yönetmeliğine uygun yapıldığı belirtildi.

“DEMİR KALİTESİ DÜŞÜK”

İzmir’de yaşanan yıkımları değerlendiren Türkiye ve Avrupa Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık, yıkılan binalarda beton kalitesi düşük ve nervürsüz demir donatısının kullanılmış olduğunu belirterek, “Görüntülerdeki binalarda da malzemeler yıpranmış ve eskimiş görünüyor. Ayrıca depremin tesir ettiği yerler zemin emniyeti bakımından zayıf. Bayraklı, Bornova’da zemin iyi değil, dolgu olduğu söyleniyor. Bu önemli değil elbette denizin içine de bina yapabilirsiniz ama zemin etüdünün ve mekaniğinin iyi yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye’nin yüzde 70’inin deprem tehlikesi altında olduğunu ifade eden Işık, “Özellikle Ege’de yatay faylar var ve bunlar aktif fay. Biz depremi öncesi, esnası ve sonrasında yapılması gerekenler olmak üzere üç aşamada ele alıyoruz. En önemlisi deprem öncesi alınacak tedbirdir. Burada da yapılması gereken şey öncelikle bina yapılırken zemin etüdünün yapılması, zemin mekaniğinin bilinmesi ve projenin buna göre yapılması, kullanılacak beton ve demirin kalitesi. Dördüncü olarak binaların projesine uygun inşa edilmesinin sağlanması. Kaliteli hazır beton ve nervürlü demir kullanılması çok önemli. Deprem insanları öldürmez, çürük binalar öldürür” ifadelerini kullandı.

“ZEMİN ÖNEMLİDİR”

İzmir depremiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan eski İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe ise, “Deprem yönetmelikleri dikkate alınmadan yapılmış olmalı bu binalar. Deprem Yönetmeliği’ne göre yapmak demek, zemin koşulları dahil olmak üzere yapı güvenliğini etkileyecek tüm kriterlerin dikkate alınması demektir. Yine zemin zemin demeye başladılar. Elbette zemin önemlidir. Fakat zemin koşullarını dikkate alıp yapının diğer taşıyıcı özelliklerini dikkate almazsanız o yapı yine yıkılabilir” diye konuştu.

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER