İzmir'de deprem konutları için harekete geçildi. İşte planlanan projeden ilk detaylar… | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

İzmir’de deprem konutları için harekete geçildi. İşte planlanan projeden ilk detaylar…

GoogleNews Abone ol
İzmir’de deprem konutları için harekete geçildi. İşte planlanan projeden ilk detaylar…
Bu haber 06 Kasım 2020 - 8:00 'de eklendi

Geçtiğimiz hafta depremin vurduğu İzmir’de yaralar ortaklaşa çalışmalar ile sarılmaya çalışılıyor. İzmir’in Bayraklı, Bornova gibi ilçelerinde yıkımlar olurken çok sayıda ağır hasarlı bina da tespit edildi.

Şehirde depremzedelerin barınma sorunu için çalışmalar yürütülüyor.

Sürdürülen son çalışmalar hakkında bilgiler paylaşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, deprem sonrası barınma ihtiyacı olanlar ile kira yardımında sağlamak isteyenleri aynı platformda buluşturacak, “Bir Kira Bir Yuva” projesini başlattıklarını belirterek projede desteğin 24 saatte 10 milyon 180 bin TL’ye ulaştığını dile getirdi.

HEDEF 4 BİN AİLE

AA’nın aktardığı habere göre, kampanyaya sadece 81 ilden değil, dünyadaki 340 ayrı noktadan destekler aldıklarını belirten Soyer, “Dün açıkladığımız “Bir Kira Bir Yuva” kampanyamıza destek, 24 saat dolmadan 10 milyon 180 bin liraya ulaşmış durumda. Ulaştığımız rakam 1100 hanenin başını sokacak bir yuva bulunduğu anlamına geliyor. Yıkılan, ağır hasarlı, yıkılacak 3 bin 680 hane var. 3 bin 680 ailemizin evi yok. En çok etkilenen 4 mahalle var. Hasar tespiti yüzde 95-97 civarında tamamlandı. Yani 3 bin 680 olsa olsa 4 bine ulaşır. Kısacası 4 bin aile hedefimiz” ifadelerini kullandı.

3 BİN KONUT REZERV ALANA

Depremzedeler için yürütülecek deprem konutları çalışmasından da bahseden Başkan Soyer, “2 bin konut mevcut yerleşim alanlarında yapılması hedefleniyor, 3 bin konutun da rezerv alan olarak tespiti yapılan yeni şehir hastanesinin yanındaki alanda yapılması planlanıyor. Devletimiz 5 bin konut için harekete geçti. Bunlar gerçekleştirilene kadar can yakıcı sorunu çözmek için girişimlerden bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER