İzmir'de tüm binalar incelenecek | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

İzmir’de tüm binalar incelenecek

GoogleNews Abone ol
İzmir’de tüm binalar incelenecek
Bu haber 19 Kasım 2020 - 13:41 'de eklendi

30 Ekim günü Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen depremden sonra İzmir’in birçok ilçesinde yıkımlar meydana geldi. Depremi acı bir şekilde yaşayan şehirde yeni acıların yaşanmaması adına çalışmalara hızlı bir şekilde başlandı.

İzmir’de yaşanan deprem felaketinin ardından yeni tedbirleri ortak akıl ve bilim rehberliğinde belirlemek için ‘Afet Bilim Kurulu’ oluşturuldu.

Sözcü’nün aktardığı habere göre, söz konusu kurulun ilk toplantısı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında yapıldı. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Soyer, öncelikle bilimsel bir çalışma yaparak İzmir’deki fayların incelenmesi, analizlerin güncellenmesi ve kapsamlı bir şekilde araştırılması gerektiğini ifade etti.

HANGİ ÇALIŞMALAR YAPILACAK?

İzmir’de yeni deprem tehlikelerine karşı yürütülecek çalışmaları aktaran Başkan Soyer, “Bu bilimsel çalışmanın yanı sıra kentteki Tüm Yapı stokunu değerlendirmek istiyoruz. Başından beri söylendiği üzere o dönemdeki deprem mevzuatı hassasiyeti olmadığı için özellikle 1999 yılı öncesi yapılan binaları başlangıç noktası olarak ele alacağız. Bu, 1999 yılından önce yapılan binaların tamamının riskli ya da 1999 sonrası yapılan binaların risksiz olduğu anlamına gelmiyor. Bir envanter çıkarmak, tüm binaların bu anlamda tespitini yapmak istiyoruz” diye konuştu.
Çalışmaları hızlı bir şekilde yapma isteklerinden bahseden Soyer, “Yapı Kontrol Laboratuvarı kurmak da bu çalışmalar arasında yer alıyor. Bilimsel veriyi en hızlı bir şekilde toparlamak, mevcut durumun tespitini de hızlı ve doğru biçimde yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“UZUN SOLUKLU BİR MÜCADELE”

Hayata geçirilmesi planlanan çalışmaları sağlıklı bir şekilde yürütebilmek için yaratıcı finansman modelleri bulmak zorunda olduklarını belirten Tunç Soyer, “Bunun dört başlığı var. Birincisi merkezi yönetim bu işin içinde mutlaka olmak zorunda. İkincisi Büyükşehir ve ilçe belediyesi… Üçüncüsü vatandaşlar ve son olarak da uluslararası finans kuruluşlarının katılımını sağlamak mecburiyetindeyiz. Bu modeli yasal mevzuatlara uyumlu hale getirip, yaratıcı yöntemlerle besleyerek İzmir’in ihtiyaçlarına cevap verebiliriz. Bu uzun soluklu bir mücadele. Görev süremiz içerisinde yapabildiğimizi yapacağız” diye konuştu.

İzmir'de tüm binalar incelenecek
İzmir’de tüm binalar incelenecek
ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER