izmirli depremzedelerin barınma sorununu giderme adına deprem konutları inşa edilecek. | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

izmirli depremzedelerin barınma sorununu giderme adına deprem konutları inşa edilecek.

GoogleNews Abone ol
izmirli depremzedelerin barınma sorununu giderme adına deprem konutları inşa edilecek.
Bu haber 04 Kasım 2020 - 16:42 'de eklendi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir depremi sonrası yeni açıklamalarda bulundu. İzmir’de yaraların hep birlikte sarılacağını belirten Bakan Kurum, kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracaklarını iletti.

Yıkım bölgelerinde artık enkaz kaldırma çalışmalarına başlandığını ifade eden Bakan Kurum, “Sadece bir alanda enkaz kaldı. Orada da hassas bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

1 YIL İÇERİSİNDE TESLİM EDİLECEK

Kentsel dönüşüm çalışmalarının ülkemizde terörle mücadele kadar önemli olduğuna dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Tüm Türkiye’ye sesleniyorum. Riskli binalarımızın tespitlerini yaptıralım, riskli binalarda oturmayalım” şeklinde konuştu.

Çalışmalardan son bilgileri de aktaran Bakan Kurum, “22 bin binada, 141 bin bağımsız bölümün hasar tespitini tamamladık. Ağır hasarlı, acil ve yıkık bina sayımız 180. TOKİ en geç 1 ay içinde konutların inşasına başlayacak, 1 yıl içinde de konutları teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

BAYRAKLI’DA KONTEYNIRLAR KURULUYOR

Depremden en çok etkilenen ilçeler arasında öne çıkan Bayraklı’da depremzedelerin barınma sorununu geçici olarak çözüme kavuşturma adına konteynırlar kurulacak.

Konteynırların kurulma çalışmalarının başladığı bilgisini aktaran Bakan Kurum, “Bayraklı’da ilk etapta bin konteynır kuruyoruz, çalışmalar dün başladı, 19 gün sonra teslim edeceğiz” diye konuştu.

İzmirli depremzedelerin barınma sorununa çözüm olarak sürdürülen çalışmalardan bahseden Bakan Kurum, “13 ilçemizde yaklaşık 7 bin 600 kapasiteli kamu misafirhanemiz var. Şu an 208 depremzede kalıyor. Yeteri kadar yerimiz var, vatandaşlarımızı kamu misafirhanelerimizde misafir edebiliriz” ifadelerini kullandı.

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER