Kırım Türkleri Amerikan Birliği kurucularından Rauf Acıoğlu 96 yaşında Vefat etti | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Kırım Türkleri Amerikan Birliği kurucularından Rauf Acıoğlu 96 yaşında Vefat etti

GoogleNews Abone ol
Kırım Türkleri Amerikan Birliği kurucularından Rauf Acıoğlu 96 yaşında Vefat etti
Bu haber 02 Kasım 2020 - 22:14 'de eklendi

Kırım Türkleri Amerikan Birliği kurucularından ve birliğin eski yöneticisi olan Rauf Acıoğlu 96 yaşında hayatını kaybetti. 

ABD’deki Kırım Tatar diasporasının siyaset ve sivil aktivistlerinden, Kırım Türkleri Amerikan Birliği kurucularından ve yöneticilerden birisi olan Rauf Acıoğlu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi gördüğü hastanede 31 Ekim 2020 tarihinde yaşamını yitirdi.

RAUF ACIOĞLU KİM?

Rauf Acıoğlu, 22 Nisan 1925 tarihinde Yalta’nın yakınında bulunan Ayvasıl köyünde dünyaya geldi. 1930 yıllarında babası, amcası ve dedesi alıkonularak Sibirya’ya sürgün edildiler. İkinci Dünya Savaşı sırasında Rauf Acıoğlu Romanya, daha sonra ise Avusturya’ya gitti. 1950 yılında kendini Türk olarak göstererek Türkiye’ye taşındı. Türkiye’de arkadaşlarıyla birlikte Kırım Tatar kültür ve dilini korumak amacıyla Kırım Türkleri Cemiyetini kurdu. 1967 yılında Rauf Acıoğlu ABD’ye taşınıyor. Kısa süre sonra ABD’de Memet Sevdiyar, Fikret Yurter ve diğer Kırım Tatar aktivistleriyle Kırım Tatar birliği kuruyor. Birliğin ilk başkanı Fikret Yurter oldu. Rauf Acıoğlu 1972-78 ve 1988-1990 yılları arasında birliğin başındaydı. Birlik sürgünde yaşayan, daha sonra ise sürgünden Kırım’a dönen soydaşlarına büyük yardımlarda bulunuyordu. 

46 yıl ABD’de yaşadıktak sonra Rauf Acıoğlu anavatanına dönme kararı aldı. 2013 yılında Acıoğlu Kırım’da ev inşa etme hayalini gerçekleştirdi.

Rauf Acıoğlu’nun cenazesi, Akmescit’teki Abdal mezarlığında toprağa verilecek.

Haber Kaynak: https://qha.com.tr/

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER