Olurmu demeyin! Uzay'a benzin istasyonu inşa edecekler.. | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Olurmu demeyin! Uzay’a benzin istasyonu inşa edecekler..

ABONE OL
Olurmu demeyin! Uzay’a benzin istasyonu inşa edecekler..
Bu haber 18 Ekim 2020 - 19:48 'de eklendi

Birleşik Krallık’ta bulunan havacılık şirketi Thales Alenia Space, Nasa’nın Ay Geçidi’ni desteklemek için ilerleyen yıllarda açılacak bir kimyasal yakıt ikmal istasyonu yapacak. Uzay’a benzin istasyonu inşa edilecek!

Uzay’a benzin istasyonu yapacaklar

Bu istasyon yaklaşık 200 yüksek vasıflı işi destekleyecek

Ay Geçidi, ayın yörüngesinde dolaşacak ve iletişim deneyler için bir merkez olarak nihai mürettebatlı Mars görevi de dahil olmak üzere daha fazla uzay keşif projeleri için bir atlama taşı olarak hizmet vermek üzere planlanmış bir uzay istasyonudur. Proje, ESA ve diğer uzay ajansları ile işbirliği içinde Nasa tarafından yönetilecek. Nasa’nın iddialı Artemis uzay araştırmaları programının temel bir parçası olacak.

Uzay istasyonuna, ksenon ve diğer kimyasal itici gazlar kullanılarak ilk uzay tabanlı benzin istasyonu yardımıyla yakıt doldurulacak. Lunar Gateway’den üç yıl sonra, 2027’de fırlatılması bekleniyor. Merkezi Cannes’da bulunan ve Bristol, Belfast ve Harwell’de İngiltere tesisleri bulunan büyük bir Fransız-İtalyan uydu üreticisi olan Thales Alenia Space, yakıt ikmal istasyonunu inşa edecek. Lunar Gateway projesini desteklemede rol oynayacak olan, Birleşik Krallık’ta bulunan birkaç işletmeden biridir. Birleşik Krallık Uzay Ajansı (UKSA), Birleşik Krallık’taki işletmelerin projeye katılımının ekonomik faydalar sağlayacağını ve yüksek vasıflı işleri destekleyeceğini söyledi.

Uzay’a benzin istasyonu yapacaklar

Birleşik Krallık parlamento üyesi Amanda Solloway:

“İngiliz topraklarında ilk Uzay yakıt istasyonunu oluşturmak, Uzay inovasyonunda dünyaya nasıl liderlik ettiğimizin bir başka örneği, özellikle de bu inanılmaz proje Ay ve Mars’ın gelecekteki keşfi için hayati önem taşıyacak. Bu oyunun kurallarını değiştiren teknolojinin, burada, Birleşik Krallık’ta yaklaşık 200 yüksek vasıflı işi destekleyecek. Küresel bir uzay gücü olarak konumumuzu artıracağından çok memnunum.” dedi.

Bu haftanın başlarında UKSA, Nasa ile Artemis programında kilit bir rol oynamak için bir anlaşma imzaladı . Lunar Gateway’in yakıt ikmal istasyonunu inşa etmenin yanı sıra, İngiltere uzay sektöründeki işletmeler, uzay istasyonunun hizmet modülünü ve yerleşim modülünü inşa etmeye dahil olacak. Birleşik Krallık, bu bileşenlerin tasarımının ilk aşaması için 16 milyon sterlin üzerinde taahhütte bulundu.

Uzay’a benzin istasyonu yapacaklar

İngiltere ayrıca , uzay kaynaklarının kullanılması ve uzay enkazının taşınması gibi uzaydaki davranışları yöneten bir dizi önerilen ilke olan Artemis Anlaşmalarının taslağının hazırlanmasına da dahil oldu.

Kaynak:Schiftdelete
yazar:Hüseyin Ceylan

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER