Samsun Büyükşehir belediyesine ait arsada çok amaçlı yaşam merkezi kuruluyor. | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Samsun Büyükşehir belediyesine ait arsada çok amaçlı yaşam merkezi kuruluyor.

GoogleNews Abone ol
Samsun Büyükşehir belediyesine ait arsada çok amaçlı yaşam merkezi kuruluyor.
Bu haber 20 Kasım 2020 - 8:00 'de eklendi

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde yer alan ve mülkiyeti Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 146 bin 879 metrekarelik alanda yaşam merkezi kurulacak.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kasım ayı meclis toplantısında Tekkeköy’e yaşam merkezi yapılacağını duyurdu.

‘Yap-işlet-devret’ modeliyle kiralanması planlanan yaşam merkezi hakkında konuşan Başkan Demir, “Burası için yapılabilecek en müsait olan planı yaptık. Hemen köşesinde bir istasyon alanı var, onaydan geçmiş. Biz orayı bile pandemi süreci olduğu için şuanda belediyeye gelir getirici olarak ne satmaya yeltendik ne de işletmeye verdik. Bir ucunda Bilim Merkezi var. Orası transit yol üzerinde. Samsun transit yol trafiği çok yoğun olan bir kent. Samsun’dan geçip de oraya uğramadan geçilmeyecek bir proje düşünüyoruz. Botanik bahçe içerisinde alışılagelmiş bir alışveriş merkezi gibi de düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Samsun’a marka değeri olabilecek bir proje arayışı içerisinde olduklarını belirten Başkan Demir, “Şu an çalışma devam ediyor. Buranın ihalesi ancak meclisin verdiği yetkiyle encümence mümkün. Bu yetki talebi de bunun için. Biz burada ‘şu ölçekte şu kadar alanı inşa etmek, şu kadar alanı yeşillikte kullanmak’ gibi belli şartlarla yap-işlet-devret şeklinde ihaleye çıkılacak. Encümen kararıyla çıkacak. Değerli arkadaşlar o zaman zaten bunun şekli şemalı bu yetkiden sonra belirlenecek orada bunu görecesiniz. Ardından bütün Türkiye’ye ilana çıkacağız. Bu konuda yatırım yapabilecek olan ciddi grupların girebilecek olduğu şekilde bir şartname hazırlayacağız” diye konuştu.

SAMSUN’DA KONUT SATIŞLARI DÜŞTÜ

Geçtiğimiz günlerde Ekim 2020 dönemine ait açıklanan konut satış rakamlarına göre, söz konusu dönemde Samsun’da 2 bin 208 adet konut satıldı. Bu sayı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.3 oranında geriledi.

Bu dönemde şehirler arasında en çok konut satılan 16’ıncı şehir olan Samsun’da ipotekli konut satışları, yıllık bazda yüzde 51.4 oranında azalarak 407 adet oldu.

Samsun’da ikinci el konut satışları daha fazla gerçekleşti. Ekim ayında bin 386 adet konut ikinci el olarak satılırken 822 konut sıfır olarak satıldı.

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER