SpaceX, Starlink projesi için 100. fırlatmayı gerçekleştirdi | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

SpaceX, Starlink projesi için 100. fırlatmayı gerçekleştirdi

GoogleNews Abone ol
SpaceX, Starlink projesi için 100. fırlatmayı gerçekleştirdi
Bu haber 26 Ekim 2020 - 10:00 'de eklendi

Tüm dünyaya uydu interneti sağlamak için çalışmalarına devam eden SpaceX, Starlink projesi için 100. fırlatmayı gerçekleştirerek hedefine bir adım daha yaklaştı.

Özellikle yeniden kullanabilirlik konusunda büyük gelişme kaydeden şirket, bu konudaki çalışmalarına devam edeceğini açıkladı.

SpaceX, Starlink projesi için 100. fırlatmayı gerçekleştirdi

Şirketin resmi Twitter hesabından 100. fırlatmanın başarılı bir şekilde gerçekleştiği paylaşıldı. Şirketin en büyük hedeflerinden biri olan geri kazanım ile ilgili yapılan adımlar şirketi bir üst seviyeye taşımayı başardı.

Havacılık ve uzay sektörünün en büyük problemlerinden biri olan yeniden kullanabilirlik sorununu belli bir oranda aşmayı başaran SpaceX, bu zamana kadar toplamda 95 adet Falcon 9 , 3 adet Falcon Heavy ve 2 adet Falcon 1 roketi fırlattı.

SpaceX, 100 başarılı fırlatma girişimi ardından 63 kez birinci kademe roket iticisi yakalamayı başardı. Ayrıca 45 kez yeniden kullanım ile hedeflerini büyük oranda gerçekleştiren firma, hedefinin yeniden kullanılabilir roketler sayesinde insanlara başka gezegenlerde yaşama imkanı sunmak olduğunu belirtti.

Dün yapılan fırlatma sonrasında 60 adet Starlink uydusunu uzaya gönderen firma, Starship roketi için çalışmalara devam edildiğini açıkladı. Birinci kademe roket iticisi Atlantik Okyanusu’nda bulunan Just Read the Instructions adını verilen yüzen iniş rampası tarafından yakalandı.

CEO Elon Musk, Starship roketinin gelecek yıl yörüngeye ulaşacağını ve 2024 yılında da Mars’a Starship roketi göndereceklerini açıkladı.

Haber Kaynak : Schiftdelete.com
yazar:Yiğit Ali Demir

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER