Süt ve süt Yan Ürünlerine yeni Zamlar! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Süt ve süt Yan Ürünlerine yeni Zamlar!

GoogleNews Abone ol
Süt ve süt Yan Ürünlerine yeni Zamlar!
Bu haber 29 Ekim 2020 - 15:31 'de eklendi

Türkiye’deki markalar için fiyat-rekabet araştırma hizmetleri sunan BrandZone, süt ürünlerindeki fiyat artışlarını inceledi. 

BrandZone verilerine göre; süt ürünleri kategorisi geçen yılın ekim ayına kıyasla yüzde 13 zamlandı. Bu kategoride en çok zamlanan ürün peynir oldu.

Geçen yıl ekim ayında 20,89 TL olan peynirin fiyatı yüzde 14’lük zam oranıyla bu yıl ekim ayında 23,83 TL’ye yükseldi. En çok zamlanan ürün sıralamasında ikinci sırayı yüzde 13’lük zam oranıyla yoğurt alırken; yüzde 9,7’lik zam oranıyla süt üçüncü; yüzde 7’lik zam oranıyla kaymak dördüncü; yüzde 6’lık zam oranıyla tereyağı beşinci; yüzde 3’lük zam oranıyla ayran altıncı sırada yer aldı. 

PEYNİRDE ZAM ŞAMPİYONU HELLİM OLDU

Peynir kategorisinde en çok zamlanan ürün hellim oldu. Geçen yıl ekim ayında 11,20 TL olan hellim peynirinin fiyatı bu yıl ekim ayında yüzde 44’lık zam ile 16,19 TL’ye yükseldi. 41’lik zam ile fiyatı 32,90 TL’ye yükselen köy peyniri ikinci; yüzde 36’lık zam ile fiyatı 14,40 TL’ye yükselen yöresel peynir üçüncü; yüzde 29’luk zam ile fiyatı 10,46 TL’ye yükselen çubuk peynir dördüncü ve yüzde 19’luk zam ile 21,88 TL’ye yükselen tost peyniri zam tablosunu beşinci sırada kapattı.

ORGANİK YOĞURT VE SÜT İLK SIRADA YER ALDI

Yoğurt fiyatlarında da geçen yıla oranla artış görüldü. Fiyatı 9,93 TL olan organik yoğurt yüzde 23’lük zam ile 12,28 TL’ye yükselerek yoğurt kategorisinde en çok zamlanan ürün oldu. Organik yoğurdu yüzde 20’lik zam ile 11,45 TL’ye çıkan tam yağlı yoğurt takip ederek ikinci sırada yer aldı. Yüzde 16’lık zam ile fiyatı 11,40 TL’ye yükselen kaymaksız yoğurt üçüncü; yüzde 16’lık zam ile fiyatı 13,17 TL’ye yükselen kaymaklı yoğurt dördüncü ve yüzde 15’lik zam ile fiyatı 14,70 TL’ye yükselen süzme yoğurt beşinci sırada yer aldı. 

Süt kategorisinde organik süt, fiyatı en fazla artan ürün oldu. Geçen yıl ekim ayında 5,60 TL olan organik sütün fiyatı yüzde 23’lük zam ile 6,93 TL’ye ulaştı. Yarım yağlı süt yüzde 15’lik zam ile 4,52 TL’ye yükselerek ikinci sırada; tam yağlı süt yüzde 12’lik zam ile 6,57 TL’ye yükselerek üçüncü sırada; günlük süt yüzde 8’lik zam ile 6,92 TL’ye yükselerek dördüncü sırada ve aromalı süt yüzde 6’lık zam ile 10,32 TL’ye yükselerek beşinci sırada yer aldı. 

Süt ve süt ürünlerinin 4 faydası

Süt, insanların hayatına dünyaya geldikleri andan itibaren anne sütü olarak girer. Kalsiyumun ve proteinin öne çıkmasıyla beraber pek çok besin maddesi barındıran süt ürünleri, insan sağlığı için çok önemlidir. Zengin bir içeriğe sahip olmasıyla önemli bir rol oynayan süt ve süt ürünlerinin tüketimine özen gösterilmelidir.

Kalsiyum ve protein deposu

Her yaştan insanın aşırıya kaçmadan tüketmesi gereken ve birçok faydası olan süt ve süt ürünleri insan vücudu için önemli birer ihtiyaç olan kalsiyum ve protein açısından oldukça zengindir. İnsanların sağlık durumları ve yaşları göz önünde bulundurularak doğru oranlarda tüketildiğinde gerekli faydayı sağlarlar. Çocukların yağlı süt ürünleri tüketmesi gerekirken, yetişkin bireylerin süt ürünlerini yağsız veya az yağlı olarak tüketmesi daha yararlıdır. Böylece dengeli olarak kalsiyum ve protein alımı gerçekleşir.

Tansiyona dikkat

Süt ve süt ürünlerine karşı, içeriğinde bulunan kalsiyum ve potasyuma bağlı olarak kan basıncını arttırdığına dair bir inanış vardır. Her ürün için olduğu gibi süt ve süt ürünlerinin de fazlası zararlıdır. Süt ve süt ürünleri dozajında, yağsız veya az yağlı olarak tüketildiği takdirde özellikle hipertansiyon için düzenleyici bir role sahip olabilmektedir. Doğru tüketilen bu ürünler, özellikle hipertansiyon hastalarının kullandığı ilaçların olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Fit kalın

D ve E gibi birçok vitaminin emilimini kolaylaştıran süt, diyet listelerinin dostudur. Süt ve süt ürünleri özellikle yağsız olarak tüketildiğinde fayda sağlar. Protein desteği ile kilo kontrolü üzerinde düzenleyici bir role sahip olan süt ve süt ürünleri, kas oluşumunda da önemli bir etkiye sahiptir. Süt ürünlerinin, içerdiği kalsiyum ise yağ yakımını kolaylaştırarak kilo kontrolünü sağlıyor.

Kemik dostu

İnsan vücudunun temeli olan kemiklerin büyük çoğunluğunu oluşturan kalsiyum, süt ve süt ürünlerinde yoğun olarak bulunan bir mineraldir. Kemik gelişimi ve sağlık için çok önemli olan süt ve süt ürünleri aşırıya kaçmamak koşuluyla mutlaka tüketilmelidir. Süt ürünleri ile sağlanan kalsiyum, D vitamini ile desteklendiğinde kemik yoğunluğunu arttırıyor. Yetişkin insanların süt ve süt ürünlerini doğru oranda tüketmesi kemik erimesine engel oluşturuyor.

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER