Tiryakilerin Sigara Almak İçin Doktor Reçetesine İhtiyaçları Olabilecek | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Tiryakilerin Sigara Almak İçin Doktor Reçetesine İhtiyaçları Olabilecek

ABONE OL
Tiryakilerin Sigara Almak İçin Doktor Reçetesine İhtiyaçları Olabilecek
Bu haber 13 Ekim 2020 - 14:35 'de eklendi

Avustralya’da sigara tüketimini ortadan kaldırmaya yönelik hazırlanan yeni plan çerçevesinde, tiryakilerin sigara almak için doktor reçetesine ihtiyaç olabilecek.

Avustralya hükümeti, ülke genelinde yüzde 15 olan sigara kullanım oranı 2025 senesine kadar yüzde 10’a düşürmeye hedefliyor.

Bu sebeple Queensland Üniversitesi ve Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi tarafından finanse edilen; Araştırma Mükemmelliği Merkezi, sigara kullanımı ortadan kaldıracak yeni bir plan hazırladı.

5 YIL BOYUNCA DOKTOR DENETİMİNDE

Merkezin, “Tütün Oyununu artık tamamen Sonlandırmayı Başarmak” (CREATE) teması altında hazırladığı; yol haritası kapsamında, gelecek 5 yıl boyunca sigaranın doktor reçetesiyle sadece eczanelerden temin edilir hale getirilmesi hedefleniyor.

İLK HEDEF, TEDARİK EDİLMESİNİ ZORLAŞTIRMAK

Plan çerçevesinde ilk hedef tütün mamullerinin tedarik edilmesinin zorlaştırılması olduğunu belirten CREATE Direktörü Doç. Dr. Gartner, yol haritasında önerilen sigara tedarikini azaltma; stratejilerinin, tütün perakendecilerinin sayısını azaltmaktan başlayacağını ve eczaneler gibi belirli tedarikçilerle satışları yasaklamaya kadar gideceğini söyledi.

YENİ DOĞANLARA SİGARA SATIŞI YAPILMAYACAK

Diğer hedefler arasında, belirli bir seneden sonra doğanlara sigara satışının sona erdirilmesi ve; ticari sigara satışlarının aşamalı olarak kaldırılması yer almakta.

Bu, sigaralara yalnızca doktor reçetesiyle erişilmesine izin verilmesi anlamına geliyor.

Yol haritasında uygulanmak istenen bir başka hedef ise tütün ürünlerin; içeriğini ve emisyonlarını bağımlılık yapmayacak, daha az lezzetli hale getirecek ya da en zararlı ürünleri piyasadan tamamen kaldıracak şekilde düzenlemek.

Masadaki bütün seçeneklere bakarak tütün kullanımının sona erdirilmesi için uygun bir “final” hedefinin olması gerektiğini; hesaplayacağını belirten Gartner, “Etkili bir tütün final stratejisi, hükümetlere, perakendecilere ve sigara içenlerin dumansız bir topluma geçişine; yardımcı olurken, sigara içme yaygınlığındaki düşüşü de hızlandırmalıdır.”

SIFIRA YAKIN SİGARA İÇME ORANI YAKALAMAK İSTİYORUZ

Avustralya’nın sigarayla mücadele önlemlerinde halihazırda dünyaya liderlik yaptığını hatırlatan; Gartner, “Avustralya’da sigara içme oranı yüzde 15’in biraz altında, fakat sıfıra yakın; sigara içme oranı yakalamak istiyorsak iyi tasarlanmış bir final stratejisine ihtiyacımız var.

Avustralya, tütün ürünleri için düz paketi zorunlu kılan ilk ülkeydi, bu şu anda 17 farklı ülkede de uygulanmaktadır.”

SİGARANIN EN PAHALI SATILDIĞI ÜLKELER ARASINDA AVUSTURALYA İLK SIRADA

Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ine tekabül eden 2,3 milyon Avustralyalı tütün mamulleri kullanıyor.

Kapalı mekanlarda, bina girişlerinde, plajlarda ve halkın yoğun olarak kullandığı caddelerde sigara kullanımının yasak olduğu ülkede, her yıl sigara kullanımı 0,4 oranında düşse de hükümet bu oranı yüzde 1’e çıkarmayı hedeflemiş durumda.

Dünyada sigaranın en pahalı satıldığı ülkeler arasında Avustralya ilk sırada yer alıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER