Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir'de de satışlar düştü | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir’de de satışlar düştü

GoogleNews Abone ol
Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir’de de satışlar düştü
Bu haber 19 Kasım 2020 - 10:00 'de eklendi

Ekim 2020 dönemine ait açıklanan konut satış rakamlarına göre, Türkiye genelinde satışlar yıllık bazda yüzde 16.3 oranında gerileyerek 119 bin 574 olarak görüldü.

Bu dönemde şehirler arasında İstanbul ve Ankara’dan sonra en çok konut İzmir’de satıldı.

Ekim ayında İzmir genelinde 6 bin 846 adet konut satışı yapıldı. Bu sayı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 oranında geriledi. Geçen yılın Ekim ayında 9 bin 012 adet konut satılmıştı.

YÜZDE 5’LİK PAY

Ekim 2020 döneminde İzmir’de satılan konutların Türkiye genelindeki payı yüzde 5.7 olarak görüldü. Ayın sonunda depremin vurduğu İzmir’de gelecek dönemlerde konut satışlarının nasıl seyredeceği merak ediliyor.

İzmir’de bu dönemde satışı gerçekleşen konutlardan bin 692’si ipotekli olarak satıldı. İpotekli konut satışları, yükselen kredi faiz oranlarının da etkisiyle Türkiye genelinde yıllık bazda yüzde 49.3 oranında azaldı. İzmir’de bu dönemde diğer satış türleriyle satılan konut sayısı ise 5 bin 154 oldu.

İKİNCİ EL SATIŞLAR AĞIRLIKLI

Ekim 2020 döneminde İzmir’de 5 bin 049 adet ikinci el konut satıldı. İkinci el konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 oranında geriledi.

İzmir’de geçen ay satılan sıfır konut sayısı ise yıllık bazda yüzde 39.43 oranında düşerek bin 797 olarak görüldü. Geçen yılın aynı döneminde satılan sıfır konut sayısı 2 bin 967 olarak görülmüştü.

Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir'de de satışlar düştü
Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir’de de satışlar düştü
ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER