Türkiye'nin gündemi yeniden deprem olurken binaların durumu hakkında kontrol uyarısı yapıldı. | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Türkiye’nin gündemi yeniden deprem olurken binaların durumu hakkında kontrol uyarısı yapıldı.

GoogleNews Abone ol
Türkiye’nin gündemi yeniden deprem olurken binaların durumu hakkında kontrol uyarısı yapıldı.
Bu haber 06 Kasım 2020 - 8:30 'de eklendi

Geçtiğimiz hafta Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen deprem sonrasında Türkiye’deki deprem gerçeği, akıllara acı bir şekilde yeniden geldi.

Deprem kuşağında yer alan Türkiye’nin birçok şehri riskli durumda bulunuyor. Öte yandan riskli yapı stokunun fazlalığı da endişe uyandırıyor.

Sözcü’de yer alan habere göre, uzmanlar binaların bodrum katındaki kolon ve kirişlerin kontrol edilmesi konusunda uyarılarda bulundu. Bu alanlarda demirler ortaya çıktıysa ve beton elle tutulduğunda parçalanıyorsa riskli yapı tespiti yapılmasının gerektiği ifade edildi.

“ESKİYEN BİNADA DA HASAR OLABİLİR”

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Yönetim Kurulu Üyesi İnşaat Yüksek Mühendisi Mustafa Koçak, eski binaların dezavantajlı olduğunu belirterek, “Binanın yaşı, kaç yıllık olduğu çok önemli. Özellikle 99 depremini görmüş binalarda daha sık hasar görülebilir. Özellikle binanın taşıyıcı sistemi kolon, kiriş çok kritik yapılar. Buralarda hasar meydana gelip gelmediğine bakmak lazım. Sadece deprem nedeniyle değil, binanın eskimesinden dolayı da hasar meydana gelebilir” ifadelerini kullandı.

HASAR TESPİTİ ÖNEMLİ

Binada hasar olduğu düşünülüyorsa yapılması gerekenleri dile getiren Koçak, “Dairelerde boya, badana gibi çalışmalar olduğu için hasarlar çok fazla belli olmayabiliyor. Bunun için binalardaki bodrum katlardaki kolon ve kirişlere bakmak gerekiyor. Eski binalarda pas payı dediğimiz yerlerde dökülmeler meydana geliyor ve demirler ortaya çıkıyor. Bu demirlerin paslanma durumuna, incelmesine bakılabilir” diye konuştu.

Kolon ve kirişlerdeki çatlakların mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini belirten Koçak, “Şüphelenilen bir durum söz konusu ise DASK tarafından hasar tespit çalışması yapılması istenebilir. Eğer çok daha fazla endişesi varsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kurumlar tarafından riskli yapı tespiti yapılabilir. İki çeşit tespit çalışması var. Bunlardan ilki hasar tespit çalışması. Hasar tespiti DASK tarafından yapılan ve özellikle deprem kaynaklı hasarların incelenmesidir. Binanın az, orta veya ağır hasarlı olup olmadığın tespit edilir. Riskli yapı tespiti ise daha kapsamlıdır” şeklinde konuştu.

Etiketler :
ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER