2021 yılında yapılacak tapu işlemlerine ait masraflarda artışlar oldu | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

2021 yılında yapılacak tapu işlemlerine ait masraflarda artışlar oldu

GoogleNews Abone ol
2021 yılında yapılacak tapu işlemlerine ait masraflarda artışlar oldu
Bu haber 04 Ocak 2021 - 14:06 'de eklendi

2021 yılında emlak vergisi, tapu işlemlerindeki masraflar, döner sermaye işletmesi tarifesindeki masraflarda artışlar yaşanacak.

2020 yılında tapu işlemlerinden elde edilen gelirle rekor kırılmıştı. Geçtiğimiz yıl gayrimenkul satışlarından 18 milyar 500 milyon TL seviyesinde tapu harcı geliri elde edilmişti.

Bu yıl yaşanan artışlardan bahseden Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Döner sermaye hizmet bedeli yeni yıl itibarı ile 157-TL’den 171,25-TL’ye yükseldi. Bu bedel satıştan, ipoteğe tüm tapu işlemlerini etkiliyor. Ayrıca 2021 yılında emlak vergisi yüzde 4.55 artışla uygulanacak. Bu da tapu işlemlerinin masraflarını artırmış olacak” ifadelerini kullandı.

“YÖRESEL KATSAYILAR ÖNEMLİ”

Tapu işleminin yapıldığı ilçelerin yöresel katsayılarının değişiklik gösterebileceğini belirten Özelmacıklı, “Tarife cetvelindeki yöresel katsayılar; il ve ilçelerin coğrafi ve ekonomik durumu, nüfusu, gelişmişlik seviyesi, işlem hacmi ve taşınmazların değeri dikkate alınmak suretiyle Bakanlıkça 0,30-3,00 arasında belirlenmiş durumda. Örneğin İstanbul’da tüm ilçeler için yöresel katsayı 2.5 kat olarak uygulanıyor. 2020 yılında 392,50-TL olan satıştaki döner sermaye bedeli 2021 yılında 428,125-TL olarak tahsil edilecek. Burdur Kemer’de ise 85,63-TL olarak uygulanacak” diye konuştu.

Döner sermaye bedelinin işlem türlerine göre farklı alındığına dikkat çeken Özelmacıklı, “Tek işlemde hem taşınmazın satışı hem de ipotek tesisi yapıldığında iki adet döner sermaye hizmet bedeli tahsil ediliyor. Yetki alanı dışında yapılan işlemler için ise döner sermaye hizmet bedeli yöresel katsayısı daha yüksek olan müdürlüğün döner sermaye hizmet bedelinin gene 2 (iki) katı oranında tahsil ediliyor. Yurt dışından tapu işlemi yapılması halinde, yurt dışı yöresel katsayı esas alınarak işlem için belirlenen döner sermaye hizmet bedelinin dört katı tahsil ediliyor” şeklinde konuştu.

2021 yılında yapılacak tapu işlemlerine ait masraflarda artışlar oldu
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER