Ağrı kesici kullananlar dikkat! Kovid-19 aşısından önce o ilaçları kullanmayın | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Ağrı kesici kullananlar dikkat! Kovid-19 aşısından önce o ilaçları kullanmayın

Koronavirüs salgınına karşı başlatılan aşılama süreçleri devam ederken Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, aşılama yapılmadan öncesi günlük hayatta kullanılan ağrı kesicilerin aşı sürecinde etkileri hakkında önemli bilgiler verdi.

GoogleNews Abone ol
Ağrı kesici kullananlar dikkat! Kovid-19 aşısından önce o ilaçları kullanmayın
Bu haber 28 Şubat 2021 - 12:30 'de eklendi

Günlük hayatta çok fazla kullanılan ağrı kesici ilaçların Kovid-19 aşısına karşı ilgili etkiyi azaltabileceği yönünde yapılan araştırma sonuçlarını aktaran Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, bu sonuçlarla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Akın, ‘antienflamatuar’ özelliği içeren ağrı kesicilerin aşılama öncesinde kullanılmaması gerektiğini söyleyerek bu ilaçların insan vücudunda bir miktar bağışıklık yanıtını azaltabileceğini ifade etti.

Dünya genelinde bir çok ülkede aşılama uygulamalarına devam ederken Türkiye’de de sağlık çalışanları başta olmak üzere belirlenen yaş gruplarına Kovid-19 aşıları yapılmaya başlandı. Kovid-19 aşısıyla ilgili araştırma yapan bilim insanları ise normalde sıkça kullanılan ağrı kesicilerin aşının etkisini azaltabileceği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, dünya genelinde çok fazla çeşitte ağrı kesiciler olduğunu ve bu ilaçların da bir kısmının doğrudan beyindeki ağrı merkezini etkilediğini söyleyerek bazı ağrı kesicilerin de bağışıklığın bölgeye gelmesini azaltmasından dolayı insan vücudunun bağışıklığını azalttığını belirtti.

AŞI OLMADAN ÖNCE HEKİME DANIŞILMALI

Koronavirüs aşısı yaptırmak isteyenlerin ağrı kesicileri hekim kontrolünde kullanmaları gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Akın, ‘antienflamatuar’ etkili ilaçların bağışıklık yanıtını azaltabileceği ve bu nedenle bu özelliğe sahip ilaçların aşılama sürecinde kullanılmaması gerektiğini belirterek aşı olanların kol yada vücudunun herhangi bir yerinde ağrı veya halsizlik hissetmesi durumunda aşıyı uygulayan hemşire ya da hekime danışmaları gerektiğini söyledi.

Ağrı kesici kullananlar dikkat! Kovid-19 aşısından önce o ilaçları kullanmayın
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER