Bakanlığın kaçak yapılaşmayla mücadelesi kararlı bir şekilde sürüyor | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Bakanlığın kaçak yapılaşmayla mücadelesi kararlı bir şekilde sürüyor

GoogleNews Abone ol
Bakanlığın kaçak yapılaşmayla mücadelesi kararlı bir şekilde sürüyor
Bu haber 14 Ocak 2021 - 13:00 'de eklendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye’nin tüm bölgelerinde kaçak yapılaşmaya karşı yoğun çalışma yürütülüyor. Kaçak yapı sayısının dikkat çeken seviyelerde olduğu Muğla’da imarsız arsalara inşa edilen yapılar belirlenerek yıkılıyor.

AA’nın aktardığı habere göre, Muğla’da gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren temsilciler, vatandaşlara imar barışı konusunda uyarıda bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imara aykırı yapıların önüne geçilmesi konusunda tavrının net olduğu vurgulandı.

Yapılan açıklamada, arsa satışlarında, “Nasıl olsa imar barışı çıkar” gibi vaatlerle satış yapmaya çalışanlara itibar edilmemesi konusunda uyarılar yapıldı.

TARIM ALANLARI KESİNLİKLE İMARA AÇILMIYOR

Muğla Emlakçılar Odası Ar-Ge Komisyonu Sorumlusu Erkan Deniz, insanların koronavirüs salgınında geniş arazileri tercih ettiğini belirterek bu alanlara inşa edilecek prefabrik yapılarla ilgili imar barışından yararlanma düşüncelerinin olduğunu ancak böyle bir durumun mümkün olmadığını ifade etti. Deniz, Bakanlığın tarım arazilerinin imara açılmaması konusunda kesin talimatlar verdiğinin altını çizdi.

ARSA SATIN ALACAKLARA UYARI

Ev inşa etme düşüncesiyle almayı düşünenlere belediyelerin İmar ve Şehircilik Müdürlüklerinden aldıkları yerin imarını sorgulatmaları yönünde uyarıda bulunan Deniz, “İnsanlar internetten gördüğü her ilana inanıp da ‘Ben buraya kendime ev yaparım, nasılsa imar barışından yararlanırım’ deyip de tarım arazileri, dağ bayır, dere, tepe arazilere ev yapmamalarını, öncelikle belediyeden ve konunun hakimi insanlardan bilgi almalarını tavsiye ederim” diye konuştu.

“KAÇAK YAPILAŞMAYA KARŞI CİDDİ DURUŞ VAR”

Muğla’da faaliyet gösteren Gayrimenkul Uzmanı Şule Alp ise kaçak yapılaşmaya karşı ciddi çalışmalar yürütüldüğünü hatırlatarak, “İmarsız tarlası bulunan veya arsası imarlı olmasına rağmen, belediye süreçleriyle uğraşmak istemeyen insanların aklına ilk gelen konunun kaçak yapılar, prefabrik ya da ahşap evler olduğunu söyleyebiliriz. İmar affının tekrar geleceğine dair söylentilerin olması da bu tercihlerin artmasına sebep oluyor. Yakın zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum konuyla ilgili yeni bir sürecin gündemde olmadığını açıkladı. Bunun dışında Bodrum’da kaçak yapılaşmalara karşı çok ciddi bir duruşun olduğunu geçtiğimiz yıllarda hep beraber gördük” ifadelerini kullandı

Bakanlığın kaçak yapılaşmayla mücadelesi kararlı bir şekilde sürüyor
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER