Bakanlık, deprem sonrasında İzmir'de çalışmalarını sürdürüyor. | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Bakanlık, deprem sonrasında İzmir’de çalışmalarını sürdürüyor.

GoogleNews Abone ol
Bakanlık, deprem sonrasında İzmir’de çalışmalarını sürdürüyor.
Bu haber 01 Kasım 2020 - 9:00 'de eklendi

İzmir’de meydana gelen depremden sonra yaraları sarma adına çalışmalar sürdürülüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri de bir yandan hasar tespit çalışmaları yaparken diğer yandan depremzedeler için kalıcı ve rezerv konut çalışmalarını sürdürüyor.

AA’nın aktardığı habere göre, öğle saatlerinde deprem hakkında son değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ’nin kalıcı konutların yapımı için AFAD’la koordinasyon halinde hem yerinde hem de rezerv alanlarda süreci başlattığı bilgisini aktardı.

KİRA YARDIMI YAPILACAK

Depremden zarar gören vatandaşlara yönelik çalışmalar hızlandı. Bakan Kurum, depremden sonra 100 kişinin kurtarıldığını belirterek yıkılan veya yıkılma riski bulunan ağır hasarlı binalara ilişkin bütün vatandaşlara kira yardımı yapılacağını dile getirdi.

“YIKILMA RİSKİ OLAN BİNALAR VAR”

Sahada yürütülen çalışmalar hakkında son bilgileri paylaşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 56 bin kişi kapasiteli mobil beslenme ünitesinin alanda olduğunu belirterek, “Ağır hasarlı binalar için taşınma yardımı yapılacak. Binasına giremeyecek, eşyasını alamayacak vatandaşlarımıza eşya yardımı yapılacak. 17 binamızda yıkım gerçekleşmişti, arama kurtarma faaliyetleri şu an 8’inde devam ediyor. Sahada fiilen yaklaşık 5 bin arama kurtarma personeli çalışma yürütüyor. Vatandaşlardan ricamız, hasar tespit ekiplerinin çalışmalarını tamamlamasından sonra binalara girmeleri. Yıkılma riski olan binalar var” şeklinde konuştu.

DASK DA ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) da İzmir bölgesinde depremden sonra çalışmalara başladı. DASK Koordinatörü Erdal Turgut, kamu kurumlarıyla koordinasyon halinde hasar eksperlerini sahaya yönlendirdiklerini ve hasar tespit çalışmalarını başlatmaya hazır olduklarını belirterek, “DASK olarak tüm imkanlarımızla vatandaşımızın yanındayız. Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi sahipleri, evleri depremde hasar gördüyse ALO DASK 125 çağrı merkezi, internet sitemizden ve e-devlet üzerinden hasar ihbarı yapabilirler” diye konuştu.

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER