Bakanlık, kentsel dönüşüme 2021'de hız verdi | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Bakanlık, kentsel dönüşüme 2021’de hız verdi

GoogleNews Abone ol
Bakanlık, kentsel dönüşüme 2021’de hız verdi
Bu haber 09 Ocak 2021 - 11:30 'de eklendi

Deprem ülkesi olan Türkiye’de kentsel dönüşüm çalışmaları büyük önem taşıyor. Diğer doğal afetlere de karşı Türkiye’nin tüm bölgelerinde riskli yapıları dönüştürme adına çalışmalar yürütülüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2021 yılında kentsel dönüşümün hızlanması için bazı yeniliklere imza attı. Bakanlığın son 8 yılda 60 milyar TL’lik kaynağın ayrıldığı kentsel dönüşüme, bu yıl sosyal konutlarla beraber toplamda 25 milyar TL kaynak ayırdığı belirtildi.

Dünya’da yer alan habere göre, son 3 yıldır yükseltilmeyen kentsel dönüşüm kredisinde 125 bin TL olan üst limit, 200 bin TL’ye çıkarılacak. Bu gelişmenin çalışmaları hızlandırması bekleniyor.

“KAT KARŞILIĞI OLMAYAN DÖNÜŞÜM ARTAR”

Kentsel dönüşümdeki yeni süreç hakkında değerlendirmelerde bulunan Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, 200 bin TL’ye yükseltilen limitin konut sahipleri için can suyu olduğunu ifade etti.

Kredi limitinin artırılmasının binasını müteahhit olmadan dönüştürmek isteyenlere avantaj sağladığından bahseden Erkutoğlu, bu haliyle kat karşılığı olmayan dönüşümü yüzde 30 oranında artıracağını dile getirdi.

“125 BİN TL YETERSİZ KALIYORDU”

İstanbul Kentsel Dönüşüm Derneği ve TEKTAŞ Kentsel Dönüşüm şirketinin Başkanı Hakan Çatalkaya ise dönüşüm kredisinin artırılmasının çok olumlu olduğunu belirterek, “Çünkü bu süreçte ciddi maliyet artışları yaşandı. Ortalama bir konutun yapım bedeli arsa hariç 250 bin TL ile 300 bin TL arasına geldi ve 125 bin TL zaten ciddi anlamda yetersiz kalıyordu. Artışlar bundan sonra her yıl enflasyon oranında yapılması gerekiyor. Üste üste birkaç yıl artış yapılmadığı zaman kredi desteği maliyetlerin çok fazla altında kalıyor” ifadelerini kullandı.

Bakanlık, kentsel dönüşüme 2021'de hız verdi
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER