Bakanlık yeni rehber yayımladı! BioNTech aşısının 2'nci dozu o kişilere uygulanmayacak | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Bakanlık yeni rehber yayımladı! BioNTech aşısının 2’nci dozu o kişilere uygulanmayacak

Koronavirüs salgınına karşı yürütülen aşı çalışmalarında Türkiye’ye getirilen 2.8 milyon doz Pfizer/BioNTech aşısının ilk dozları, tercih eden vatandaşlara uygulanmaya başlandı. İkinci dozunun 4 hafta sonra uygulanacağı aşıyla ilgili Sağlık Bakanlığı, aşının uygulanmasına yönelik yeni bir kılavuz yayımladı. Yayımlanan kılavuzda aşının 2’nci dozunun uygulanmayacağı kişiler ile ilgili madde ise dikkat çekti.

GoogleNews Abone ol
Bakanlık yeni rehber yayımladı! BioNTech aşısının 2’nci dozu o kişilere uygulanmayacak
Bu haber 04 Nisan 2021 - 11:00 'de eklendi

Türkiye genelinde koronavirüs salgınını karşı başlatılan aşı uygulamalarına dahil edilen, 2.8 milyon doz Pfizer/BioNTech aşısının ilk dozları vatandaşlara yapılmaya başlandı.

BioNTech’in mRNA aşısının uygulanması ile ilgili kılavuz yayımlayan Sağlık Bakanlığı, kılavuza aşının 2’inci dozlarının uygulanmayacağı kişilerle ilgili bir madde ekledi.

Yayımlanan kılavuzda Pfizer/BioNTech aşılarının enjektörsüz olarak sunulduğunu belirten Bakanlık, aşının flakonlarının sert darbelerden korunması gerektiği ve uygulamasının yapılmasında önce sulandırılıp seyreltilmesi gerektiğini ifade etti. Flakonun sulandırılmasından önce ve sulandırılması sonrası herhangi farklı bir durumla karşılaşıldığında durumun fotoğraflanarak belgelendirilmesi ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüklerine iletilmesi gerektiği kaydedildi.

Kılavuzda ayrıca aşının ilk doz uygulamasından sonra aşı yapılan kişide ciddi bir alerjik reaksiyon görüldüğü takdirde aşının 2’nci dozunun o kişilere yapılmayacağı belirtildi. Aynı madde içerisinde aşının 38 ve üzerinde ateşi olan vatandaşlarda henüz kesin tanısı konulmamış olan akut hastalarda ve kronik hastaların akut atakları sırasında mutlaka ertelenmesi gerektiği belirtilirken mRNA aşısının kuduz, kızamık, tetanos, hepatit-A ve B aşıları gibi hiç bir şekilde zaman aralığı bırakmadan uygulanabileceği ifade edildi.

Kılavuzda aşı uygulamasında aşının en az 4 hafta aralıklı olarak 1’er doz yapılması suretiyle toplamda 2 doz uygulanacağı, gelecek ikinci bir talimata kadar da pozitif Kovid-19 hastalarına, 180 gün içinde hastalığı geçirmiş olanlara aşının uygulanmasından önce 10 gün içerisinde pozitif vakayla temas ettiği doğrulanmış kişilere uygulanmayacağı belirtildi.

BioNTech aşısının 2’nci dozu o kişilere uygulanmayacak
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER