Bankacılıkta ıslak imzasız yeni dönem 1 Mayıs'ta başlıyor! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Bankacılıkta ıslak imzasız yeni dönem 1 Mayıs’ta başlıyor!

Banka işlemleri için gerekli olan ıslak imza zorunluğu dönemi geride bırakılıyor. Başlatılan çalışmalar sonucunda banka müşterileri artık uzaktan işlemlerini ıslak imza olmadan dijital ortam üzerinden gerçekleştirebilecekler.

GoogleNews Abone ol
Bankacılıkta ıslak imzasız yeni dönem 1 Mayıs’ta başlıyor!
Bu haber 27 Şubat 2021 - 12:00 'de eklendi

Bankalara ait hizmet maliyetlerini düşürülmesi ve ayrıca müşteri deneyimlerinin daha zengin hale gelmesi amacıyla başlatılan çalışmalarda sona gelindi.

BDDK’nın öncülüğünde yürütülen çalışmalar sonucunda banka işlemlerinde geçerli ıslak imzanın artık tarihe karıştığı ve müşterilerin uzaktan dijital yoldan işlemlerini tamamlayacakları bildirildi.

1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak yeni düzenlemede ıslak imzaya gerek duyulmadan banka müşterileri dijital ortamda banka hesabı açılabilecekler. Ayrıca müşteriler uzaktan kimlik tespiti ile de şubeye gitmeden müşteri kayıtlarını da oluşturulabilecekler.

Gerçek kişi müşterileri için yapılacak olan uzaktan kimlik tespiti ile banka çalışanı, fiziksel olarak banka müşterisiyle aynı ortamda bulunmak zorunda kalmayacak. Görüntülü görüşme sayesinde işlemlerini tamamlayacak olan müşteriler Online görüşme sırasında olası risklere karşı güvenlik ve gizlilik seviyesi oluşturacak ve görüşme sırasında bilgi alışverişi şifrelenmiş güvenli iletişim ile gerçekleştirilecek.

Söz konusu uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte bankacılık hizmetleri daha hızlı ve rahat erişimle tamamlanacak ve banka müşterisi olma süresi en fazla 10 dakikalık bir sürede yapılacak. Bu sayede ayrıca bankaların kağıt ve döküman kullanımını da aza indirilerek maliyetin düşürülmesi sağlanacak.

Bankacılıkta ıslak imzasız yeni dönem 1 Mayıs’ta başlıyor!
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER