Bayraklı'da hasar tespit çalışmaları tamamlandı | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Bayraklı’da hasar tespit çalışmaları tamamlandı

GoogleNews Abone ol
Bayraklı’da hasar tespit çalışmaları tamamlandı
Bu haber 09 Kasım 2020 - 13:21 'de eklendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri tarafından geçtiğimiz hafta depremin yaşandığı İzmir ilçelerinde hasar tespit çalışmaları sürdürülüyor. Hasar tespit çalışmalarının bu hafta içerisinde tamamlanması amaçlanıyor.

AA’nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’deki çalışmalardan son bilgileri aktardı. Bayraklı ilçesinin tamamında hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını belirten Bakan Kurum, “Tüm İzmir genelinde 75 bin 934 binada 411 bin bağımsız bölümün incelemesi yapıldı. Şu an için acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık bina sayımız 342 oldu, bağımsız bölüm sayısı da 4 bin 350’ye ulaşmış durumda. Az hasarlı 3 bin 660 binamız, orta hasarlı da 383 binamız şu an için tespit edilmiş durumda. İnşallah 3 gün içinde ekiplerimiz hasar tespit çalışmalarını tamamlamış olacak” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan binaların yıkım sürecini sürdürdüklerini aktaran Bakan Kurum, “16 binanın yıkım süreci tamamlandı. Yıkılan binası olan her vatandaşımıza 7 bölge belirledik. Bu 7 bölgedeki vatandaşlarımıza en az bir tane daire verecek şekliyle, fazla dairesi olanlara ilişkin de rezerv alandan karşılamak suretiyle vatandaşlarımıza yerinde bir çözüm sunmuş olacağız” diye konuştu.

1 AY İÇERİSİNDE İNŞAAT BAŞLIYOR

Bayraklı ilçesinde kurulumu süren konteyner kente ziyarette bulunan Bakan Kurum, çadır kentlerde ve yıkım alanlarında vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik başvuru noktalarının bulunduğunu belirterek 3 bin 800 başvurunun hızlı şekilde giderildiğini ifade etti.

Planlanan 5 bin konut projesinden bahseden Bakan Kurum, “2 bin tanesini enkaz ve enkaz alanı etrafında, 3 bin tanesini de rezerv alanda projelendiriyoruz. Çok örnek diyeceğimiz, yerinde, zemin artı 5 kat, 2 artı 1 dairelerden, yıkılan binası olan her vatandaşımıza 7 bölge belirledik. Bu 7 bölgedeki vatandaşlarımıza en az bir tane daire verecek şekliyle, fazla dairesi olanlara ilişkin de rezerv alandan karşılamak suretiyle vatandaşlarımıza yerinde bir çözüm sunmuş olacağız. Rezerv alanda da çalışmalar başlatıldı. Söz verdiğimiz gibi hem rezerv alanda hem yerinde 1 ay içinde inşa faaliyetleri başlatılacak, 1 yıl içinde de tamamlanacak” ifadelerini kullandı.

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER