Büyükçekmece'de 9 bloklu site dönüşüme alındı | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Büyükçekmece’de 9 bloklu site dönüşüme alındı

GoogleNews Abone ol
Büyükçekmece’de 9 bloklu site dönüşüme alındı
Bu haber 13 Ocak 2021 - 13:50 'de eklendi

Eylül 2019 döneminde Marmara Denizi Silivri açıklarında meydana gelen 5,8’lik depremden sonra İstanbul ilçelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazanmıştı.

Dönüşümün yoğun şekilde uygulandığı Büyükçekmece’de riskli yapılar yıkılarak güvenli hale getiriliyor. Çalışmaları Büyükçekmece Belediyesi ekipleri yürütüyor.

Söz konusu depremde hasar alan 9 bloklu 54 konutlu ve Büyükçekmece’nin ilk toplu konut projesi olma özelliği taşıyan sitede yıkım çalışmaları yapıldı. Bölgede, Büyükçekmece Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm uygulanacak.

Büyükçekmece Belediyesi’nin aktardığı bilgilere göre, ilçede bugüne kadar 25 bin riskli konutun yıkımı yapıldı. İlçede yıkım çalışmalarının süreceği kaydedildi.

GÖNÜLLÜ DÖNÜŞÜM MODELİ

9 bloklu 54 konutlu sitenin dönüşüme alınması hakkında konuşan Büyükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Kazancı, Hilal 86 projesinin Büyükçekmece’nin ilk toplu konut projesi olduğunu belirterek, “90 yılında oturuma geçmiş bir yer burası. Şu anda bu bölgenin kentsel dönüşümü yapılıyor. Şu anda yıkımını gerçekleştirdiğimiz bu adadaki 9 blok 54 daire bulunuyor. Buradaki en önemli olay tüm vatandaşların mutabakatıyla bu yıkım gerçekleştiriliyor. Deprem Türkiye’nin gerçeği Belediye Başkanımız Dr. Hasan Akgün bulduğu bütün sosyal medya imkanlarıyla deprem gerçeğini dile getiriyor” diye konuştu.

Büyükçekmece’nin birçok noktasında kentsel dönüşümün sürdüğünü aktaran Kazancı, “1 hafta önce Elazığ’da dün akşam da Ankara’da olmak üzere deprem kendini sürekli hissettiriyor. Büyükçekmece’de çok ciddi bir kentsel dönüşüm hamlesi var. Birçok bölgede yıkımlar devam ediyor. Yıkılan binalar deprem yönetmeliği öncesi yıkılmış binalar. Hilal 86 bölgesinde yaklaşık 710 bağımsız bölüm var. 54 dairelik kısımdan başladı. Önümüzdeki günlerde bu bölgenin tamamının kentsel dönüşümü gerçekleştirilecektir” ifadelerini kullandı.

Büyükçekmece'de 9 bloklu site dönüşüme alındı
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER