Değerli konut vergisi, 2021 yılıyla resmen yürürlüğe girdi | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Değerli konut vergisi, 2021 yılıyla resmen yürürlüğe girdi

GoogleNews Abone ol
Değerli konut vergisi, 2021 yılıyla resmen yürürlüğe girdi
Bu haber 19 Ocak 2021 - 10:15 'de eklendi

Yeni gayrimenkul vergisi olan değerli konut vergisine, taşınmazın bulunduğu bina vergi değeri 2021 yılı için 5 milyon 227 bin TL’yi aşan konutlar dahil edildi.

Bu vergi türünde de diğer gayrimenkul vergilerinde olduğu gibi muafiyet şartları bulunuyor. Öte yandan 2021 yılı bütçe gelirinde değerli konut vergisinden 350 milyon TL hedef bulunuyor.

20 ŞUBAT SON GÜN

Değerli konut vergisi hakkında değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Belediye tarafından belirlenen bina vergi değeri 2020 yılında 5 milyon TL ve üzerinde olan sadece mesken niteliğindeki taşınmazlar değerli konut vergisine tabidir. Bu konutlar için 20 Şubat 2021 günü sonuna kadar beyanda bulunulmalı ve tahakkuk eden vergi Şubat ve Ağustos aylarının son gününe kadar iki eşit taksit halinde ödenmelidir” şeklinde konuştu.

YENİ KONUT SATIN ALIMLARINDA DURUM NE?

2020 yılında değerli konut vergisine dahil olacak türde konut satın alan kişinin durumu hakkında bilgiler veren Özelmacıklı, “2020 yılı içerisinde satın alan kişinin mükellefiyeti, 2021 yılından itibaren başlamakta ve beyannamenin 20 Şubat 2021 günü sonuna kadar verilmesi gerekmektedir. Taşınmazın 1 Ocak 2021 ile 20 Şubat 2021 tarihleri arasında elden çıkarması durumunda da 20 Şubat 2021 tarihine kadar beyanname verilmesi ve Şubat ve Ağustos aylarında vergisinin ödenmesi gerekir. Yıl içerisinde ikinci taksit ödenmeden önce gayrimenkulün satılması halinde, Şubat ayında beyanname veren malik ikinci taksiti de öder” ifadelerini kullandı.

Değerli konut vergisinin muafiyet şartlarından da bahseden Özelmacıklı, “Türkiye sınırları içinde mesken nitelikli tek taşınmazı olanların bu taşınmazı vergiden muaftır. Ayrıca birden fazla mesken nitelikli taşınmazı bulunanların değerli konut vergisinin konusuna giren en düşük değerli mesken nitelikli tek taşınmazı için de değerli konut vergisi muafiyeti uygulanır. Bu durumda olanların vergi dairesine bildirim yapmaları gerekiyor” diye konuştu.

Değerli konut vergisi, 2021 yılıyla resmen yürürlüğe girdi
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER