Der Spiegel 2021 Senesinin ilk Kapağı yaptı! Prof. Dr. Şahin ve Özlem Türeci Almanya'nın gündemine girdi! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Der Spiegel 2021 Senesinin ilk Kapağı yaptı! Prof. Dr. Şahin ve Özlem Türeci Almanya’nın gündemine girdi!

GoogleNews Abone ol
Der Spiegel 2021 Senesinin ilk Kapağı yaptı! Prof. Dr. Şahin ve Özlem Türeci Almanya’nın gündemine girdi!
Bu haber 03 Ocak 2021 - 0:54 'de eklendi

Covid-19 salgına karşı geliştirdikleri aşı ile pandemiye karşı bir umut olan Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci Almanya’da yayımlanan Der Spiegel dergisine kapak oldu.

BioNTech yöneticileri Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci’nin yer aldığı Der Spiegel kapağı ile tüm dünya koronavirüs aşısının mucitlerini konuştu. 2020 yılına damgasını vuran iki önemli bilim insanının yer aldığı dergiye verilen röportajda, Prof. Dr. Uğur Şahin “Şu an durum tozpembe görünmüyor, başka onay alan aşı olmadığı için açık oluşmaya başladı ve biz kendi aşımızla bu açığı da kapatmak zorundayız” diye konuştu.

Aşı ile ilgili son dönemde Avrupa’da yaşanılan yetersizliklerin ve AB’nin satın alma politikalarında yapmış olduğu yanlışlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Şahin, konuşmasında “Birçok farklı firmanın yeterli sayıda aşı üreteceğinden yola çıkıldı. Sanırım, ‘yeterince aşı temin ederiz, durum o kadar da kötüye gitmez ve her şey kontrolümüz altında’ gibi bir hava oluştu. Bu beni şaşırttı”. ifadelerini kullandı.

BioNTech şirketinin yönetim kurulunda tıbbi konulardan sorumlu olarak yönetici (CMO) olarak görev yapan Özlem Türeci ise dergiye verdiği röportajında, AB ve bazı hükümetlerin aşıyı farklı firmalardan temin ederek mantıklı hareket edebileceklerini sandıklarını fakat bu durumun bir kaç noktadan sonra söz konusu şirketlerin zamanında teslimatlar yapamayacağının anladıklarını söyledi.

Aşı üretiminin kısa vadede yükseltmenin çok fazla mümkün olmadığını söyleyen Şahin, “Dünyanın dört bir yanında, bugünden yarına aşıyı gerekli kalitede üretebilecek şekilde uzmanlaşmış, kullanılmayan fabrikalar bulunmuyor. İlaç üretiminde bir anda Aspirin’den ya da öksürük şurubundan aşı imalatına geçemezsiniz. Bu süreç yıllar süren bir uzmanlaşma ve gerekli inşaat ve teknoloji donanımı gerektirir” dedi.

Korona aşısının mucitleri Prof. Dr. Şahin ve Özlem Türeci Der Spiegel’in kapağında
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER