Eski başbakan'lardan Yıldırım Akbulut (85) yoğun bakımdaydı! hayatını kaybetti! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Eski başbakan’lardan Yıldırım Akbulut (85) yoğun bakımdaydı! hayatını kaybetti!

GoogleNews Abone ol
Eski başbakan’lardan Yıldırım Akbulut (85) yoğun bakımdaydı! hayatını kaybetti!
Bu haber 15 Nisan 2021 - 0:10 'de eklendi

Eski başbakan ve TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Yıldırım Akbulut kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Kalp Merkezi’nde tedavi altına alınan 85 yaşındaki Akbulut’un yoğun bakım ünitesinde tutuluyordu. Akbulut, tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 86 yaşında hayatını kaybetti.

YILDIRIM AKBULUT KİMDİR?

Yıldırım Akbulut 80’li ve 90’lı yıllarda Türk politikasının önde gelen isimleri arasında yer alıyordu. Yıldırım Akbulut, iki kez de TBMM Başkanlığı görevini de üstlenmişti.

Erzincan’da 15 Kasım 1935’te dünyaya gelen Akbulut, babasının PTT memuru olması dolayısıyla ilkokulu Eskişehir’de, ortaokulu Samsun’da, liseyi ise Erzincan’da okudu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirip serbest avukatlık yapan Akbulut, Adalet Partisi Erzincan İl Başkanlığı görevinde bulundu.

Anavatan Partisinin (ANAP) kurucuları arasında yer alan ve 1983’teki genel seçimde ANAP Erzincan Milletvekili olarak TBMM’ye giren Akbulut, 26 Ekim 1984 – 6 Eylül 1987 arasında Turgut Özal tarafından kurulan 45. Hükümette İçişleri Bakanı olarak görev aldı.

1987’deki genel seçimde yeniden milletvekili olan Akbulut, TBMM Başkanı seçildi ve bu görevini 9 Kasım 1989’a kadar sürdürdü.

Turgut Özal’ın 1989’da Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından aynı yıl Akbulut’un Başbakanlığında 47. Hükümet kuruldu.

17 Kasım 1989’daki ANAP 1. Olağanüstü Kongresi’nde Özal’dan boşalan Genel Başkanlık koltuğuna Akbulut oturdu.

Eski başbakan'lardan Yıldırım Akbulut (85) hayatını kaybetti!
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER