Günlük Uyku Saati Hesaplama – Uyku kaç saat olmalı? | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Günlük Uyku Saati Hesaplama – Uyku kaç saat olmalı?

GoogleNews Abone ol
Günlük Uyku Saati Hesaplama – Uyku kaç saat olmalı?
Bu haber 28 Ekim 2020 - 12:00 'de eklendi

Uyku, tüm canlılarda olduğu gibi biz insanlar için de oldukça önemli. Vücudumuzun temel ihtiyaçlarından birisi olan uyku için de günlük uyku saati hesaplama işlemi yapmamız gerekiyor. Zira insandan insana farklılık gösteren günlük uyku saati ihtiyacı, insanların sağlığını ciddi oranda tehdit edebiliyor.

Alkol, sigara, stres, kahve ve enerji içecekleri gibi uyarıcı etkiye sahip maddelerin olumsuz etkilediği uyumak, belki bilmiyordunuz ama yemek yemekten bile daha önemli. Sağlıklı uyku çekmek hem beden sağlığımızı düzene sokuyor, hem güne güzel başlamamıza sebep oluyor hem de organlarımızın kendisini yenilemesine olanak sağlıyor.

ABD Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan açıklamada günlük uyku saati hesaplama işlemnin önemine değinilmiş, düzensiz uyuyanlar uyarılmıştı. Uykunun beden için yenileyici güç olduğunu söyleyen uyku vakfı, yaptığı açıklamayla hangi yaş grubunun ne kadar uyuması gerektiğini açıkladı.

Günlük uyku saati hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Aslında bu hesabın yapılması için herhangi bir formül bulunmuyor. Bu konu hakkında araştırmalar yürüten bilim insanları tarafından ortaya çıkan sonuçlara göre uyumanız gereken sağlıklı uyku saatini belirlemeniz mümkün. Bunun için aşağıda vereceğimiz tabloyu inceleyebilir, sizin için uygun uyku saatini kararlaştırabilirsiniz.

İnsanlar kaç saat uyumalı?

Bilim insanlarının yaptığı uzun çalışmalar neticesinde hangi yaş grubunun kaç saat uyuması gerektiği genel haliyle belirlendi. Ama tabii ki değişen yaşam kalitesinden dolayı uyku saatleri de farklılık gösterebiliyor. Lakin aşağı yukarı uygun saatleri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

  • Yeni doğan bebekler (0-3 ay): 14 ile 17 saat önerilse de 11 ile 13 saat aralığı da yeterli oluyor. Ama bir bebek asla 19 saatten fazla uyumamalı.
  • Bebekler (4-11 ay): Bilim insanları tarafından tavsiye edilen uyku süresi 12-15 saat olsa da en az 10 saatlik uyku da yeterli oluyor. Bebekler 18 saatten fazla uyumamalı.
  • Yürümeye başlayan çocuklar (1-2 yaş): 11-14 saat uyumaları tavsiye edilse de 9-16 saat aralığında da uyuyabilirler.
  • Okul öncesi dönemi çocuğu (3-5 yaş): Uzmanlara göre bu yaştaki çocuklar 8 saatten az, 14 saatten de fazla uyumamalı. Tavsiye edilen uyku saatleri ise 10-13 saat aralığı.
  • Okul dönemi çocukları (6-13 yaş): Bu çocuklar ise 9 ile 11 saat aralığında uyumalı. 7 saatten az, 12 saatten fazla uyumaları sağlık sorunlarına sebep oluyor.
  • Ergenlik dönemi çocukları (14-17 yaş): Uyumaları gereken uyku 8 ile 10 saat aralığında olup 7 saatten az ve 11 saatten fazla süren uykular sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.
  • Genç yetişkinliğe dönemine girenler (18-25 yaş): Bilim insanlarına göre bu dönemdeki gençler 7-9 saat uyumalı. 6 saatten az, 11 saatten fazla süren uykular olumsuz etkiler doğuruyor.
  • Yetişkinler (24-64 yaş): Bu gruptaki kişiler için de 7-9 saat uyku tavsiye ediliyor.
  • Yaşlılar (65 yaş ve üstü): Uzmanlara göre yaşlı bireyler 7-8 saat uyumak zorunda. Şayet yaşlı birisi 5 saatten az, 9 saatten de uzun süre uyuyorsa kalp hastalıklar başta olmak üzere birçok ciddi hastalığa davetiye çıkıyor.

Gün içinde daha az uyumak ama buna karşın zinde biçimde yaşamak ve çalışmak ister misiniz? İşte işinizi kolaylaştıracak uyku tablosu

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER