HDP'nin kapatılmasına ilişkin iddianame AYM tarafından Yargıtay'a iade edildi! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

HDP’nin kapatılmasına ilişkin iddianame AYM tarafından Yargıtay’a iade edildi!

HDP’nin kapatılması ile ilgili hazırlanan iddianamenin ilk incelemesini değerlendirmeye alan Anayasa Mahkemesi (AYM) iddianamede eksiklik olduğuna karar verdi ve iddianameyi Yargıtay’a geri iade etti.

GoogleNews Abone ol
HDP’nin kapatılmasına ilişkin iddianame AYM tarafından Yargıtay’a iade edildi!
Bu haber 01 Nisan 2021 - 11:00 'de eklendi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılmasına yönelik hazırladığı iddianame, Anayasa Mahkemesi’ne sunulmuştu.

İddianame üzerinde hazırlanan raporu inceleyen yüksek mahkeme üyeleri, iddianamede görülen eksikler nedeniyle iddianameyi alınan oybirliği kararı ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na iade etti.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu toplantısında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılmasına ilişkin hazırladığı iddianame hakkında görüş değerlendirmeleri gerçekleştirildi. Raporların tamamlanmasının ardında iddianame üzerinde ilk incelemesini gerçekleştiren yüksek mahkeme üyeleri, iddianamede yer alan HDP’nin terör eylemleri odağı olduğu yönündeki bilgileri ve HDP üyelerinin eylemlerinde gösterdikleri beyanlarla devletin bütünlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik amaçlarının gösterdiklerine yönelik iddiaları incelemeye aldı. AYM raportörünün hazırladığı raporların incelenmesi sonrası iddianameyi değerlendirmeye alan AYM üyeleri, söz konusu beyanlarda usul eksikliği olduğuna ve bunların tamamlanması için de yapılan başvurunun Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na tekrar iadesine oy birliği ile karar verdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılmasına yönelik hazırladığı iddianame, Anayasa Mahkemesi’ne sunulmuştu. İddianame üzerinde hazırlanan raporu inceleyen yüksek mahkeme üyeleri, iddianamede görülen eksikler nedeniyle iddianameyi alınan oybirliği kararı ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na iade etti. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu toplantısında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılmasına ilişkin hazırladığı iddianame hakkında görüş değerlendirmeleri gerçekleştirildi. Raporların tamamlanmasının ardında iddianame üzerinde ilk incelemesini gerçekleştiren yüksek mahkeme üyeleri, iddianamede yer alan HDP’nin terör eylemleri odağı olduğu yönündeki bilgileri ve HDP üyelerinin eylemlerinde gösterdikleri beyanlarla devletin bütünlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik amaçlarının gösterdiklerine yönelik iddiaları incelemeye aldı. AYM raportörünün hazırladığı raporların incelenmesi sonrası iddianameyi değerlendirmeye alan AYM üyeleri, söz konusu beyanlarda usul eksikliği olduğuna ve bunların tamamlanması için de yapılan başvurunun Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na tekrar iadesine oy birliği ile karar verdi.

AYM’nin iddianameyi iade kararı sonrasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in iddianamede belirtilen eksiklikleri giderdikten sonra yeniden dava açabilme hakkı bulunduğu öğrenilirken tekrar dava açılması halinde Yüksek Mahkeme’nin gelen yeni iddianameyle ilgili bir raportör görevlendireceği ve iddianamenin yeniden inceleyeceği belirtildi.

HDP’nin kapatılmasına ilişkin iddianame AYM tarafından Yargıtay’a iade edildi!
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER