İnşaat sektörü 2020 yılını pozitif kapattı | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

İnşaat sektörü 2020 yılını pozitif kapattı

GoogleNews Abone ol
İnşaat sektörü 2020 yılını pozitif kapattı
Bu haber 12 Ocak 2021 - 22:11 'de eklendi

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından her ay yayınlanan ve inşaat sektörünün son durumuna ışık tutan Hazır Beton Endeksi’nin Aralık 2020 raporu yayınlandı.

Rapora göre, 2020 yılının Haziran ayından itibaren faiz indirimlerinin ve normalleşme adımlarının etkisiyle inşaat faaliyetlerinde yedi aydır yukarı doğru bir ivme görülüyor.

Beklenti Endeksinin Kasım ve Aralık’taki yükselişle beraber yılı pozitif tarafta kapattığı görüldü. Güven Endeksi, yılın tamamında yalnızca Haziran ayında eşik değeri aşmış olmasına rağmen yılın sonuna doğru yükselişe geçti. Fiyat Endeksi ise 2020 yılında en yüksek değerine ulaştı.

YILIN 3’ÜNCÜ ÇEYREĞİNDE YÜZDE 6.4’LÜK BÜYÜME

Hazır Beton Endeksi’nin Aralık 2020 raporu hakkında değerlendirmelerde bulunan THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde, yani 3’üncü çeyrekte ekonominin toparlanmasına imkân tanıyan düşük faiz öncesinde 8 çeyrek daralan inşaat sektörü yüzde 6.4 büyümüştür. 2008 küresel krizinde dahi 7 çeyrek daraldıktan sonra yüzde 8 büyüyen inşaat sektörünün 8 çeyrek üst üste daralma göstermesi dikkat çekicidir” diye konuştu

İnşaat dışında herhangi bir sektörün 8 çeyrek yani 2 yıl boyunca negatif büyüme göstermediğini belirten Işık, “Bunun anlamı, inşaat ve ona girdi veren imalat sektörleri için yalnızca 2020 yılı değil aynı zamanda 2019 da oldukça zor bir yıl olmuştur” ifadelerini kullandı.

Haziran ayında inşaat sektöründe başlayan rüzgarın halen dinmemiş olduğuna dikkat çeken Işık, “Bu durum sektörün yelkenlerini şişirmesine imkan tanımaktadır Yılın son çeyreğinde bu etkinin azalmış olduğu görülmekle birlikte inşaat yılı pozitif tarafta kapatmıştır” şeklinde konuştu.

İnşaat sektörü 2020 yılını pozitif kapattı
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER