İnşaat sektörü toparlanan ABD'de satışların arttığı açıklandı | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

İnşaat sektörü toparlanan ABD’de satışların arttığı açıklandı

GoogleNews Abone ol
İnşaat sektörü toparlanan ABD’de satışların arttığı açıklandı
Bu haber 26 Şubat 2021 - 13:30 'de eklendi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Bakanlığı tarafından Ocak 2021 dönemine ait yeni konut istatistikleri açıklandı. Buna göre, ABD genelinde yeni konut satışları, Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 4.3 oranında arttı.

Ocak 2021 döneminde ABD genelinde 923 bin yeni konutun satıldığı duyuruldu. Yeni konut satışlarına ait öngörülen piyasa beklentisinin üzerinde satış rakamına ulaşıldı. Bu döneme ait piyasa beklentisi, yüzde 2.1 oranında artışla 855 bin seviyesinde olması yönündeydi.

YILLIK BAZDA DA ARTIŞ

AA’nın aktardığı habere göre, Ocak 2021 döneminde ABD’deki yeni konut satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 19.3 oranında artış gösterdi.

Bu dönemde yakalanan satış rakamındaki artışa neden olarak düşük konut kredisi faizleri ve artan talep gösterildi.
ABD genelinde bu dönemde satışa çıkan yeni konutların satış fiyatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 artışla 346 bin 400 dolar seviyesinde görüldü.

SON 7 YILIN EN YÜKSEK FİYAT ARTIŞI

S&P CoreLogic Case-Shiller tarafından hazırlanan Aralık 2020 dönemine ilişkin ulusal konut fiyat endeks sonuçları açıklandı.

ABD’deki ulusal konut fiyat endeksi, Aralık 2020 döneminde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 artış gösterdi. Konut fiyatlarında 7 yılın en yüksek artışının görüldüğü belirtilen endeks, 2020’nin Kasım ayında yüzde 9.5 oranında yükselmişti.

ABD’nin 20 kentindeki konut fiyatlarıyla ilgili oluşturulan endeks ise aynı dönemde yıllık bazda yüzde 10.1 yükseldi. Nisan 2014’ten bu yana en yüksek artışın yaşandığı bu veriyle ilgili piyasa beklentisi, bu dönemde yüzde 9,9 artması yönündeydi.

İnşaat sektörü toparlanan ABD'de satışların arttığı açıklandı
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER