İnşaat sektöründe 2021'in ilk çeyreği zorlu geçebilir | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

İnşaat sektöründe 2021’in ilk çeyreği zorlu geçebilir

GoogleNews Abone ol
İnşaat sektöründe 2021’in ilk çeyreği zorlu geçebilir
Bu haber 02 Ocak 2021 - 19:00 'de eklendi

2020 yılını pandemi etkisi altında geçiren inşaat sektörü, yeni yıla büyük umutlarla girse de sektör temsilcileri, temkinli olunması konusunda görüş bildiriyor.

Milliyet’te yer alan habere göre, koronavirüs salgınının etkileri 2021 yılının ilk çeyreğinde de görülebilir. 2020’de konut satışlarının yıllık bazda rekor kırdığı biliniyor. Bu durum konut stoklarında ciddi bir erime sağladı. Yeni yılla birlikte kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla sürecek.

YENİ YILDA FİYAT ARTIŞLARI OLABİLİR

İnşaat sektörü açısından 2020 yılını değerlendiren Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, sıkıntılı zamanlar geçirilse de konut stoklarının erimesi açısından verimli bir yıl olduğunu ifade etti.

2021 yılının ilk çeyreğinde sektör olarak sıkıntılı bir döneme hazırlandıklarını belirten Elmas, “2020’de mecburen gayrimenkul fiyatlarını baskıladık. Yüksek fiyata ürettiğimizi, maliyetleri konut satış rakamlarına neredeyse yansıtmadan sattık. Ancak emtia fiyatlarındaki son 6 aylık artış, bizi çok zorluyor. Yeni yılda kademeli olarak yansıtılacak. Faizlerde artış var; kredili satış azalacak, ilk çeyrek zorlu geçecek” şeklinde konuştu.

2021’in ikinci yarısına ise ‘temkinli iyimser’ olarak baktıklarından bahseden Elmas, “Yılın ikinci yarısından itibaren genel dengelerin düzelmeye başlayacağını, faizlerin bir miktar gevşeyeceğini, yeni projelerin yavaş yavaş gündeme geleceğini düşünüyoruz. Temkinli ama yatırım için iyimser bir bakış açımız var. Hükümetin alacağı tedbirler de yürüyüşümüzü etkileyecektir. Alımı destekleyen kampanyalar ara ara yapılabilirse yine kayıplar telafi edilebilir. 2021 yılı Sur Yapı için teslim yılı olacak, İstanbul’da 1 ya da 2 projeyi ise gündeme alacağız” ifadelerini kullandı.

“GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ 2021’DE BÜYÜYECEK”

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Mehmet Kalyoncu, gayrimenkulün ülkemizde en güvenli yatırım araçlarından biri olarak görüldüğünü belirterek, “Demografik nedenlerden dolayı yeni konut ihtiyacının sürdüğü ülkemizde gayrimenkul sektörünü önümüzdeki süreçte daha güçlü bir sektör olarak göreceğiz. Sektörün 2021 yılında da güçlü potansiyeliyle büyümeyi sürdüreceğini ve Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olmaya devam edeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Gayrimenkul sektöründeki büyümenin ülke ekonomi açısından önemine değinen Kalyoncu, “Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olarak 250 alt sektörün direkt bağlı olduğu gayrimenkul sektöründe sürdürülebilir büyümenin yakalanmasını çok önemli buluyorum. Hızlı bir değişimin yaşandığı gayrimenkul sektöründe, finansal kaynak kullanımlarının çeşitlendirilmesi daha da önemli hale geldi. GYODER olarak dünya ve ülkemizde yaşanan son gelişmeleri, değişimleri takip ederek sektöre öncülük edecek adımlar atmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER