İzmir'deki yapı stoku için 'ortak hareket' mesajı | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

İzmir’deki yapı stoku için ‘ortak hareket’ mesajı

GoogleNews Abone ol
İzmir’deki yapı stoku için ‘ortak hareket’ mesajı
Bu haber 05 Eylül 2020 - 18:28 'de eklendi

Türkiye genelinde deprem tehlikesine karşı riskli yapılar üzerine uygulanan çalışmalar yoğunlaştı. Bir süredir İzmir’deki yapı stokunun da alarm verdiği ve çalışma yapılmasının gerekli olduğu şeklinde uzmanlardan görüş bildiriliyordu.

Milliyet’te yer alan habere göre, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) ve bağlı dernek başkanları ile birlikte Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ’a makamında ziyarette bulundu. Yapılan görüşmede deprem tehlikesi ve kentsel dönüşüme ilişkin görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

“DEPREM TEHLİKESİ VAR”

Görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, İzmir’in deprem tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, “Mevcut yapı stokunun dönüşümü için siyaset üstü bir anlayışla hükümet olarak yasal yetkiler doğrultusunda iş birliğine yapılması önem taşıyor. İzmir’deki yapıların yaklaşık yüzde 65’i kaçak ve gecekondulardan geri kalan kısmının da yüzde 50’si deprem yönetmeliğine uygun olmayan yapılardan oluşmaktadır” diye konuştu.

İzmir’deki olası depreme karşı dayanıklı yapı stokunun sadece yüzde 25-30 seviyesinde olduğunu belirten Nasır, “İzmir aynı zamanda 7 şiddetinde bir deprem üretebilecek 17 fay hattının merkezinden geçtiği riskli bir kenttir. Büyük riskler taşıyan İstanbul, Marmara Denizi’nden geçen 2 fay hattı üzerinde bulunmasına ve İstanbul’un kuzeyi ikinci derece deprem bölgesi olmasına rağmen İzmir, doğusundan batısına, kuzeyinden güneye birinci derece deprem kuşağındadır. Bu gerçek asla unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

“İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ise sorunların çözümü adına iş birliğine hazır olduklarını belirterek, “Makamlar geçici fakat ortaya konan hizmet kalıcıdır. Kentsel dönüşüm konusunda işbirliğiyle sorunları çözmek istiyorum. Bizim için en önemli şey halkımızın mutluluğu ve yarınlara güzel bir Bornova bırakabilmektir. Günlük ortalama 1.5 milyon kişi ilçemizi ziyaret ediyor. İnsanların sağlıklı konutlarda oturmak istemeleri onların en önemli hakkı” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm çalışmalarından bahseden Başkan İduğ, “Bu konuda ilçemizdeki kentsel dönüşüm alanlarını tespit ederek planlamalar gerçekleştiriyoruz. Halkımıza daha yeşil ve yaşanabilir bir Bornova bırakmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İzmir’in ve ülkemizin yararına olacak her türlü işbirliği içinde olmak istiyoruz. Bugünkü ziyaretiniz için sizlere çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER