Kentsel dönüşümde alan dönüşümü esas alınmalıdır | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Kentsel dönüşümde alan dönüşümü esas alınmalıdır

GoogleNews Abone ol
Kentsel dönüşümde alan dönüşümü esas alınmalıdır
Bu haber 28 Şubat 2021 - 21:37 'de eklendi

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından, ‘1-7 Mart Deprem Haftası’ nedeniyle açıklama yapıldı. Açıklama, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu imzasıyla yapıldı.

30 Ekim 2020 günü Ege depreminin herkesi derinden üzdüğünü belirten Küçükoğlu, “İzmir’de yaşanan yıkım, ülkemizin deprem gerçeğini bir kez daha hatırlattı. Ege depreminden sonra açıklanan rakamlarda halen 6,7 milyon konutun riskli tanımında olduğunu biliyoruz. TÜİK verilerine göre, her konutta 3,4 vatandaşımızın barındığı görülüyor. Dolayısıyla şu anda 22 milyon vatandaşımız halen riskli binalarda oturuyor. Bize geçmişten kalan bina stokunda oluşan sorunlu alanları değiştirmek için daha fazla çabaya ve bilince ihtiyacımız var” diye konuştu.

5 yılda 1,5 milyon konutun kentsel dönüşüm kapsamında depreme güvenli hale getirileceğini belirten Küçükoğlu, “Bunun için bugünkü fiyatlarla ortalama bir hesap yaparsak kira ve taşınma yardımı için devletimizin 28 milyar TL destek vereceğini kabul ediyoruz. Ayrıca bu konutların yapımı için de 280 milyar TL gibi bir sermayeye, desteğe ihtiyaç var. Tüm bunların gerçekleştiğini düşünürsek 2026 yılında, yani 5 yıl sonra 17 milyon vatandaşımız yaşamını hala riskli binalarda sürdürecek” ifadelerini kullandı.

“GÜÇLÜ DENETİM MEKANİZMASI ŞART”

Deprem tehlikesine karşı dayanıklı, güvenli ve kaliteli yapıların inşa edilebilmesi için güçlü bir denetim mekanizması oluşturulması gerektiğine vurgu yapan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “Kentsel dönüşümü hızlandırmak için binalar üç gruba kategorize edilerek; ‘kesinlikle yıkılması gerekenler’, ‘güçlendirilerek kullanılabilecekler’, ‘deprem riski olmayan binalar’ olarak tasnif edilmelidir. Alan dönüşümü esas alınmalıdır. Ayrıca ülkemizde kentsel dönüşüm kapsamında tek uygun çözüm olarak vurgulanan ‘yıkım ve yeniden yapımın’ yanı sıra, Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi ‘güçlendirme/yenileme’ çalışmalarının da önemli bir seçenek olduğunun farkında olmalıyız” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşümde alan dönüşümü esas alınmalıdır
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER