Konut satışlarında yeni rekorun bu yıl kırılması bekleniyor. | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Konut satışlarında yeni rekorun bu yıl kırılması bekleniyor.

GoogleNews Abone ol
Konut satışlarında yeni rekorun bu yıl kırılması bekleniyor.
Bu haber 18 Kasım 2020 - 9:00 'de eklendi

2020 yılına düşük kredi faizleri etkisiyle olumlu bir şekilde başlayan konut sektörü, Mart ayında tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen koronavirüs salgınının etkisine girdi.

Bahar döneminde satışlar düşük seviyelerde geçti. Ancak Haziran ayı başında kamu bankaları tarafından sunulmaya başlanan tarihin en düşük maliyetli konut kredisi kampanyasıyla sektörde büyük canlanma yaşandı.

Ekim 2020 dönemine ait konut satış rakamları dün açıklandı. Söz konusu dönemde Türkiye genelinde 119 bin 574 adet konut satıldı. Bu dönemde satışlar yıllık bazda gerilerken yine de konuta olan talebin sürdüğü görüldü.

Ocak-Ekim 2020 döneminde Türkiye genelinde 1 milyon 280 bin 852 adet konut satıldı. Bu dönemdeki konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 oranında artış gösterdi.

REKOR 2017 YILINDA KIRILMIŞTI

2017 yılında Türkiye genelinde 1 milyon 409 bin 314 adet konut satışı olmuştu. Bu sayı, tüm zamanların en yüksek yıllık satışı olarak biliniyor. 2020 yılının 10 aylık döneminde 1 milyon 280 bin konut satıldı. Kalan 2 aylık dönemde 128 bin konutun daha satılması halinde konut satışlarında rekor bu yıla ait olacak. Bu yılın Haziran ve Temmuz aylarında art arda aylık bazda konut satış rekoru kırılmıştı.

“KONUT ALIP BEKLEMEK EN DOĞRU HAREKET”

Konut satış rakamlarını değerlendiren İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in üzerine çıkmasına rağmen ötelenen talebin arttığını belirterek, “Konut ihtiyacı olanlar yine aylık bazda 0.80 faizleri bekliyor. Ancak ekonomistler faiz artışı olacağına işaret ediyor. Konut talebinin artması, faizdeki yükselme potansiyeli, alternatif yatırım araçlarındaki gerileme konut almak için uygun zemin hazırladı. Konut almak için beklemek yerine konut aldıktan sonra beklemek en doğru hareket olacaktır” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER