Koronavirüs korunmak için takılan maskeler ne zaman çıkacak? Uzmanından flaş açıklama! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Koronavirüs korunmak için takılan maskeler ne zaman çıkacak? Uzmanından flaş açıklama!

GoogleNews Abone ol
Koronavirüs korunmak için takılan maskeler ne zaman çıkacak? Uzmanından flaş açıklama!
Bu haber 10 Ocak 2021 - 15:30 'de eklendi

Koronavirüs salgınıyla mücadelede virüsten korunmak için takılan maskelerin maskelerin ne zaman çıkacağı ve normal hayatın ne zaman başlayacağı herkes tarafından merak ediliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, açıklamasında yaz aylarında maskelerden kurtulma ihtimalimizin olduğunu söyledi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, kısıtlamaların Türkiye’deki etkisini görmeye başladıklarını belirterek, vaka sayılarında, hasta sayılarında ve kayıplarda azalmaların başladığını kaydetti.

“AŞI YENİ VE ÇOK ETKİLİ BİR SİLAHIMIZ”

Prof. Dr. Kara, özellikle hasta sayısında, kayıp sayısında mümkün olan en aşağı değerlere inilmesinden sonra ve bunun da sürekliliğinin görüldüğünde kısıtlamalarda basamak basamak bir geriye dönüşün olacağını kaydetti. Prof. Dr. Kara, “Aşı, elimizde yeni ve çok etkili bir silahımız. Özellikle kayıp yaşama ihtimalimiz olan yaş ve risk gruplarını erken dönemde aşılayabilirsek kısıtlamalarda da bir miktar rahatlamamızı sağlarız.

Toplumda maske takanların oranı yüzde 95’lere ulaşırsa, maskesiz kişi eğer 100 kişiden sadece 1-2 kişiye inebiliyorsa o zaman ‘evet, bizim artık kısıtlama yapmamıza gerek yok, zaten bireysel olarak aldığımız önlemler etkin ve yeterli’ deriz” diye konuştu.

“YAZ AYLARINDA BİRAZ DAHA RAHATLAMIŞ OLURUZ”

Prof. Dr. Kara, maskesiz olabilme şansının ne zaman kazanılabileceğine ilişkin ise “Aşı oranımız yüksek olursa, toplum içerisinde aşı uygulamamız özellikle riski olduğunu düşündüğümüz grup içerisinde yüzde 100’ü sağlayabilirse, aşı olma konusunda vatandaşlarımız, büyüklerimiz herhangi bir tereddüt yaşamazsa o zaman işte bu biraz daha erken olur. Aşılar zamanında gelip, zamanında uygulanır, herhangi bir problem yaşamazsak o zaman yaz aylarında biraz daha rahatlamış oluruz” dedi. (DHA)

ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER