Koronavirüsün Cinsel yolla bulaşma bulgusu! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Koronavirüsün Cinsel yolla bulaşma bulgusu!

GoogleNews Abone ol
Koronavirüsün Cinsel yolla bulaşma bulgusu!
Bu haber 09 Mayıs 2020 - 10:41 'de eklendi

Koronavirüsün tıpkı AIDS’e yol açan HIV virüsü gibi cinsel yolla bulaşabileceği şüphesi doğdu.

Çin’in Vuhan kentinde geçtiğimiz aralık ayında ilk bildirimi yapılan corona virüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı şimdiye kadar dünya genelinde 270 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu. Virüs dünya genelinde 4 milyona yakın kişiye bulaştı. Çok sayıda ülkede corona virüsle ilgili araştırma ve aşı çalışması yapılıyor.

Virüsün 80 binden fazla kişiye bulaştığı, 4 bin 600’den fazla can aldığı Çin’de bilim insanları durmaksızın araştırma yapıyor. Çinli bilim insanları son olarak Shangqiu Şehir Hastanesi’nde bir grup erkek Kovid-19 hastasını inceledi. Bu hastaların spermlerinde koronavirüs tespit edildiği duyuruldu.

Araştırmayı yürüten bilim insanı Diangeng Li, “Koronavirüsü bazı Kovid-19 hastalarının spermlerinde bulduk. Bunlardan bir kısmı iyileşmekte olan hastalardı” açıklamasını yaptı. ‘JAMA Network Open’ isimli dergide yayımlanan araştırmada, bu hastalardan yüzde 9’unun iyileşme sürecinde olduğu ve koronavirüsün bu süreçte de spermlerde bulunduğu aktarıldı.

Tüm bunlardan yola çıkılarak, corona virüsün tıpkı AIDS hastalığına neden olan HIV virüsü gibi cinsel yolla da bulaşabileceği şüphesi doğdu. Oysa şimdiye kadar virüsün ağızdan, burundan nefes yoluyla vücuda girip akciğerlere saldırdığı biliniyordu.

‘Üreme sisteminde yaşayabiliyor’
Çinli araştırma ekibi, “Koronavirüs erkek üreme sisteminde çoğalamasa da bağışıklık sisteminin bu bölgedeki istilacı virüsle mücadele edemediğini ortaya koyuyor” açıklamasını yaptı. Bilim insanları bu tespitin şaşırtıcı olmadığını söylerken, “Ebola ve Zika virüsleri de hastalar iyileştikten aylar sonra spermde bulunabiliyordu. Birçok virüs erkek üreme sisteminde yaşayabiliyor” açıklamasını yaptı.

Sağlık yetkilileri ise “Eğer yapılacak araştırmalarda corona virüsün cinsel yolla bulaştığı da kanıtlanırsa, bunu engellemek için de önlem almak gerekir. Prezervatif kullanmak bu hastalar için önemli bir önleyici yöntem olabilir. Salgı ve kan haricinde iyileşen bir hastanın spermi de başkalarını etkileyebilir” dedi.

ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER