Mardin'in Yeşilli ilçesinde dönüşüm kapsamında yıkım çalışması yapıldı. | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Mardin’in Yeşilli ilçesinde dönüşüm kapsamında yıkım çalışması yapıldı.

GoogleNews Abone ol
Mardin’in Yeşilli ilçesinde dönüşüm kapsamında yıkım çalışması yapıldı.
Bu haber 26 Ekim 2020 - 8:00 'de eklendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde Türkiye’nin her bölgesinde sürdürülen kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmalarıyla güvenli ve sağlıklı yaşam alanları kazandırılıyor.

Kentsel dönüşümde riskli binalar yıkılarak yeniden inşa ediliyor.

Mardin’in Yeşilli ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. İlçedeki çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü ile Yeşilli Belediyesi tarafından ortaklaşa yürütülüyor.

Söz konusu çalışma alanı, Yeşilli’nin Tepebaşı ve Gül mahalleleri olarak belirlendi. Çalışmalar kapsamında 500 konut dönüşüme alınarak yenilenecek. Konutlarda yıkım süreci başladı.

RİSKLİ ALAN İLAN EDİLMİŞTİ

Sabah’ta yer alan habere göre, Mardin’in Yeşilli ilçesinde başlatılan kentsel dönüşüm çalışma alanı, 2016 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edilmişti. Bölgede dönüşüm uzun zamandır gündemdeydi.

Çalışmalar hakkında bilgiler paylaşan Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, “Bu alan içerisinde 500 riskli konut tespit edilmiştir. Bu alanda yerinde dönüşümle yeniden inşa edeceğiz. Bu 2 mahallemizi Mardin’in en güzel ilçesinde, bu ilçenin de tam kalbinde güzel bir dönüşüm projesiyle, yerel mimarisiyle, güzel ulaşım yollarıyla yeni ticaret ve konut alanları inşa edeceğiz. Vatandaşlarımız mağdur olmayacak” şeklinde konuştu.

DÖNÜŞÜMDE UZLAŞMA ARANIYOR

Mardin’de sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarında öncelikle yerinde dönüşüm yapılması için hak sahipleriyle uzlaşma görüşmeleri yapılıyor. Taşınmazına karşılık talepte bulunan hak sahiplerine konut ya da dükkan seçeneği sunulurken uzlaşmanın sağlanmadığı durumlarda ise rızai kamulaştırma yolunun izlendiği belirtildi.

ABONE OL
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER