Merkez Bankası'ndan Türk Lirasında zorunlu karşılık oran kararı! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Merkez Bankası’ndan Türk Lirasında zorunlu karşılık oran kararı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınan bir kararda Türk Lirasında zorunlu karşılık oranlarında artışa gidildiği bildirildi. Karar için hazırlanan tebliğ ise Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

GoogleNews Abone ol
Merkez Bankası’ndan Türk Lirasında zorunlu karşılık oran kararı!
Bu haber 25 Şubat 2021 - 10:30 'de eklendi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Türk Lirasında zorunlu karşılık oranlarında değişiklik yapılmasına karar verdi.

Yapılan değişiklikte Türk Lirası’nda zorunlu karşılık oranları yükümlülükler için artırılırken söz konusu karar ilişkin hazırlanan tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, yurtdışı banka mevduatları ve katılım fonları haricinde 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduat/katılım fonları için zorunlu karşılık oranı yüzde 3 olurken, 1 yıla kadar vadeliler için yüzde 4, vadesi 6 aya kadar olanlar için yüzde 6 oldu.

Yurtdışı bankaların dahil olduğu mevduat ve katılım fonlarında ise zorunlu karşılık oranları 1 yıla kadar yüzde 8 olurken, 3 yıla kadar vadelilerde yüzde 5,5 oldu. 3 yıldan uzun vadelilerde ise zorunlu karşılık oranları yüzde 3 olarak değiştirildi.

Bu kapsam içerisinde, Türk lirası yükümlülükleri için uygulanan zorunlu karşılıkların en fazla yüzde 20’si, 1 katsayısı ile çarpılacak ve buna istinaden çıkan toplam tutar baz alınarak dolar veya euro cinsinden bloke hesaplara aktarılarak tesis edilebilecek.

Merkez Bankası’ndan Türk Lirasında zorunlu karşılık oran kararı!
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER