Normalleşme süreci için geri sayım başladı! Restoran ve kafeler için yeni yol haritası! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Normalleşme süreci için geri sayım başladı! Restoran ve kafeler için yeni yol haritası!

GoogleNews Abone ol
Normalleşme süreci için geri sayım başladı! Restoran ve kafeler için yeni yol haritası!
Bu haber 26 Şubat 2021 - 11:00 'de eklendi

Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenen 1 Mart normalleşme süreci için geri sayım başlarken, Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, şehirlerdeki ilgili kuruluşlar da çalışmalarını hızlandırdı. Kafe ve restoranlar hazırlıklara başladı.

1 Mart itibarı ile başlaması planlanan normalleşme süreci için haırlıklar devam ederken Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) ile Turizm, Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) bakanlıklarla görüşmeler yaparak gerekli yol haritasını netleştirecek. TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, önceki gün İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile görüşmüştü. Bingöl, bu hafta içinde Sağlık, Turizm ve İçişleri Bakanlıkları ile bir araya gelmeyi planlıyor.

Bingöl’ün açıklamasına göre sağlık açısından riskli olmayan illerde restoran ve kafelerin açılması planlanıyor. Bunun için de restoran ve kafelere otellerdeki gibi ‘Güvenilir İşletme Belgesi’ verilmesi yönünde çalışma yapılıyor. TURSES ile TSE bu belge konusunda işbirliğine gitti ve gerekli şartları sağlayan işyerlerine bu belgenin verileceği belirtildi. İşletmelerin bu belge için nasıl başvuru yapacağı hafta sonundan önce netleşmesi bekleniyor.

TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, restoranların açılmasıyla ilgili beklentilerini daha önce de dile getirdiklerini belirterek, “Restoranların açılışında personelin aşılanmasını istiyoruz. Müşteriler HES kodu ile giriş yapsın. Bingöl ayrıca, “Saat sınırı olmasın, belirli bir kapasite sınırı olabilir. Sıkı denetim yapılsın. Zaten restoranlar ‘Güvenilir İşletme Belgesi’ ile çok ciddi standartları uygulamaya alacaklar” dedi. Bu hafta ilgili bakanlıklarla görüştükten sonra yol haritasının belirleneceğini anlatan Bingöl, “Restoranlar bölge bölge açılabilir. Buna İl Hıfzısıhha kurulları arar verecek. Biz de onlara görüşlerimizi açıklayacağız” şeklinde konuştu.

Normalleşme süreci için geri sayım başladı! Restoran ve kafeler için yeni yol haritası!
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER