Normalleşmeye geçişe en yakın olan iller belli oldu! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Normalleşmeye geçişe en yakın olan iller belli oldu!

1 Mart tarihinden itibaren koronavirüs tedbirlerinin kaldırılması ve normalleşme sürecine geçişte belirlenen kriterlere uyan illerin listesi belli olmaya başladı.

GoogleNews Abone ol
Normalleşmeye geçişe en yakın olan iller belli oldu!
Bu haber 25 Şubat 2021 - 11:00 'de eklendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan normalleşme süreci ile ilgili açıklamalar sonrası 1 Mart’tan itibaren belirlenen kriterlere uyan illerin listesi şekillenmeye başladı.

Kriterlere göre 100 binde 10 vakanın altındaki iller düşük, 11-35 arası ise orta riskli sayılacağı belirtilirken ilk normalleşmenin düşük ve orta riskli illerde başlayacağı kaydedildi.

Kovid-19 tedbirleriyle ilgili normalleşme süreci 1 Mart’tan itibaren başlayacağını Twitter hesabı üzerinden paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illerdeki kısıtlamaların, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak belirlenen dört risk kademesine göre esnetilecek ya da genişletileceğini söyledi.

Yüz binde 10’un altında vaka sayısı olan illerde kişilerin, kendi tedbirlerini uygulamaya devam edecekleri ve hijyen kurallarına uyarak açılmaya başlanacağının belirtildiği açıklamada yüz binde 35’e kadar olan illerde de kontrollü açılmanın olacağı kaydedildi.

3 BÜYÜKŞEHİR ARASINA ÖNCELİK ANKARA

Kısıtlamaların kalkması öncelik olarak Ankara, İstanbul ve İzmir’de olması planlanırken önceki gün yayınlanan son haritaya göre Ankara’da vaka görülme oranı 100 bin kişide 35.39 olarak görüldüğü ve çalışmaların burada daha hızlı başlatılacağı ifade edildi. Daha sonra oranı 68.23 olan İstanbul ile 42.67 olan İzmir’in ise kısıtlamaların kalkması için biraz daha gayret göstermesi gerekecek.

NORMALLEŞMEYE EN YAKIN İLLER HAKKARİ VE ŞIRNAK

Vaka sayılarının yüz binde 10’un altında olan illerin başında ise Hakkari (3.21) ve Şırnak (3.91) gelirken uzmanlar bu illerde maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak açılacağını ve sıkı takip altında olacaklarını söylüyorlar. 14 günlük takip sonrasında vaka sayılarında artış olan illerde yeniden kapanma olacağı da yine planlamanın dahilinde olacak.

İŞTE O İLLER

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, kısıtlamaların kalkacağı iller ile ilgili yaptığı açıklamasında 15-21 Şubat tarihlerini kapsayan her 100 bin nüfusta görülen vakaların yer aldığı haritada ‘düşük riskli’ görülen 5 ilin yanında normalleşmeye yakın diğer illeri de değerlendirirken Ankara ile birlikte Eskişehir, Adana, Mersin, Hatay, Antalya, İzmir, Çanakkale gibi illerin de iyi durumda olduğunu söyledi.

Normalleşmeye geçişe en yakın olan iller belli oldu!
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER