Salgın döneminde öne çıkan evden çalışma modeli, ofis pazarında sorun yarattı | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Salgın döneminde öne çıkan evden çalışma modeli, ofis pazarında sorun yarattı

GoogleNews Abone ol
Salgın döneminde öne çıkan evden çalışma modeli, ofis pazarında sorun yarattı
Bu haber 03 Ocak 2021 - 11:00 'de eklendi

Koronavirüs salgınının gayrimenkul sektörüne bir başka olumsuz etkisi ticari gayrimenkullerde görülüyor.

Salgının başında ortaya çıkan ve aylar geçtikçe daha da benimsenen evden çalışma modeli, özellikle İstanbul’daki A Plus ofislerin boş kalmasına neden oldu.

İstanbul ticaret yaşamının önemli noktalarından olan Büyükdere Caddesi’ndeki ofislerin hızla boşaldığı belirtildi. Maslak bölgesinde ofis alanlarına olan talep her zaman yüksek olurken pandemi döneminde ciddi seviyede durgunluk olduğu belirtiliyor.

AİDAT ÖDEMEK İSTEMİYORLAR

Sözcü’de yer alan habere göre, koronavirüs salgın sürecinde işleri olumsuz etkilenen firmalar ofisleri terk ediyor. İstanbul’da ticari gayrimenkullerde boşluğun yüzde 35-40 seviyesine ulaştığı belirtiliyor. Hatta AVM’lerdeki lokomotif markalara mülk sahipleri, “Çıkma, çalışanların maaşını ödeyelim” teklifinde bulunduğu ifade ediliyor. Ancak aidat ödemek istemeyen şirket sahipleri, ofis ve dükkanları boşaltıyor.

“TİCARİ GAYRİMENKULLERDE HAREKET SIFIRLANDI”

İstanbul’daki ticari gayrimenkullerde yaşanan kriz hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, ticari gayrimenkulde hareketin sıfırlandığını, sektörün esnafa destek paketine dahil olmaması sebebiyle de büyük mağduriyetlerin yaşandığını ifade etti.

İstanbul’daki ticari gayrimenkulde boşluğun yüzde 35’leri geçtiğini belirten Aşa, “İstanbul’da birbiri ardına açılan kafeler bu kapatmalar sonrası yüksek kiraları ödeyemez hale geldiler. Ya boşaltmak ya da devretmek istiyorlar. Ama kimse devir istemiyor. Büyük şirketler evden çalışma ile ofislerini boşaltmaya, daha küçük, daha ucuz yerlere geçmeye başladı. A Plus ofislere talep kalmadı” ifadelerini kullandı.

ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER